Augustus Tapınağı - GeziBilen

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı

Ankara’da bulunan Roma İmparatorluk dönemi eseri Augustus Tapınağı, saygın bir arkeolojik alan özelliğine sahip. Tapınak; milattan önce 20-25 yıllarında Orta Anadolu’nun Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesi ve bölge yönetiminin ‘Galatia’ adıyla kurulan eyalet ile sağlanması anısına inşa edildi. Tamamlanmasının ardından Augustus Tapınağı önemli bir merkez halini alarak yerleşim yerleri ile çevrildi. Geriye tahrip olmuş bir duvarı, bazı bölümleri, sütun kalıntıları ve yıkıntıları kalan Roma tapınağının ilk hali dikdörtgen görünüme sahipti; uzun kenarı 55 metre, kısa kenarı 36 metre uzunluktaydı. İki metre yükseklikteki sütunlarla çevrili ve yönü batıya dönük tapınağın iç kısmında üç bölüm bulunuyordu. Bir süre önemini koruyan tapınak, daha sonra kilise olarak kullanılmaya başlandı. Günümüze ulaşan güney duvarındaki üç adet pencere, kullanımının doğal gereksinimi sonucunda açıldı. En nihayetinde de yıkılan ve atıl olarak kalan Augustus Tapınağı, tarihi öneminin anlaşıldığı 16’ncı yüzyıl itibarıyla önem kazanmaya başladı. Ziyarete açık durumdaki tarihi alanda öne çıkan unsurların başında İmparator Augustus’un ölümünden önce bıraktığı yazıtlardan birinin ayakta kalan duvarda bulunuyor olması geliyor. Augustus Tapınağı, haftanın her günü ziyaret edilebiliyor ve giriş ücretsiz.

Augustus TapınağıAugustus TapınağıAugustus TapınağıAugustus Tapınağı

Yorumlar

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:32

  İlk olarak pagan tapınağı, altıncı yüzyıldan itibaren ise kilise olarak hizmet vermiş tarihî bir yapı. On beşinci yüzyılda Hacı Bayram Camisinin inşasıyla beraber burasının medrese olarak kullanıldığı düşünülüyor

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:47

  Ankara Hacı Bayram Veli Camiisinin hemen bitişiğinde yer almaktadır. Roma dönemine ait bu yer kültür ve tarih açısından önem arz etmektedir. Şu an mevcut olarak Augustus tapınağı kalıntılarını görebiliyorsunuz. İlk çağ ve Orta Çağ döneminin güzel bir kesişim noktası olan bu yeri görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 • cemmelih
  27.10.2022 07:53

  Muhteşem bir miras Ankara da ve aylardan Ağustos a adını veren Roma'nın en büyük imparatorları dan birine adanmış bir kült alanı. Görmeniz gereken nadir güzelliklerden birisi.

 • guvenylmz
  21.12.2022 06:32

  Hacı Bayram Veli Camiini ziyaret ettiğinizde, hemen yanı başındaki bu nadide anıta da bir göz atmanızı tavsiye atarım

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota