Anadolu Medeniyetleri Müzesi - GeziBilen

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Yontma Taş Devri’nden itibaren binlerce yıllık zengin Anadolu tarihine tanıklık etmiş çok sayıda eserin kronolojik düzende sergilendiği müze, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Çankaya-Esenboğa yolu güzergahındaki tarihi Ulus semtinde yer alır. Doğuda Ermenistan sınırından batıda Ege denizine, kuzeyde Karadeniz’den güneyde Akdeniz’e kadar olan uzanan Anadolu coğrafyasının eşsiz eserlerin yer aldığı ‘ödüllü’ ve mutlaka görülmesi gereken bir müzedir. Müzede sergilenen eserler, Osmanlı döneminden günümüze ulaşmış iki yapı içerisindedir. İlk başta sadece Hitit Dönemi (Milattan önce 1680-1220) eserlerinin bulunduğu, daha sonra Frig, Urartu gibi diğer uygarlıklara ait eserlerin eklenmesiyle günümüzdeki görünümüme kavuşan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, kendine has koleksiyonuyla dünyaca ünlüdür. Taş eserler ile Alacahöyük ve daha birçok arkeolojik kazıdan çıkarılmış küçük buluntular ayrı bölümlerde yer alır. Ana Tanrıça Figürü ve Hitit Güneşi mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır. 1997’de Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne layık görülen müze, dünyanın en eski haritasını da içeren (Milattan önce 6200 yılları, Çatalhöyük Kent Planı) eserleriyle medeniyetlere beşiklik etmiş kadim Anadolu’nun tarihi mirasını tüm yönleri ile merak eden yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi

Yorumlar

 • silapamuk
  18.08.2022 06:21

  Müze gezmeyi seven biri olarak etkilendiğim bir müze olduğunu söylemeliyim zaten 1997 yılında Avrupa çapında yılın müzesi seçilmiş

 • ahmetyaylacii
  07.07.2022 07:03

  Müze kart ile giriş yapabiliyormuyuz ?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota