Türkiye’nin Şifa Kapısı: Nevşehir - GeziBilen

Türkiye’nin Şifa Kapısı: Nevşehir

Türkiye’nin Şifa Kapısı: Nevşehir

Tarihi dokusu ve kültürel değerleri olduğu kadar özellikle kaplıca ve içmeleriyle de sağlık turizmi her daim canlı olan Nevşehir’e geldiyseniz şifa fışkıran bu sularla tanışmanızın vakti gelmiştir. 

Erciyes ve Hasan Dağı gibi iki büyük volkanik dağ kütlesinin arasında yer alan bu bölgede; volkanik ve kırılma faaliyetleri, kaplıca ve içmelerde sayıca artışa neden olmuştur. Termal su noktasında oldukça zengin olan Nevşehir’de hangi kaplıcalar var ve bu suların ne gibi hastalıkları iyileştirdiğini sizlere anlatacağım. Dilerseniz başlıyorum….

Her İlçede Bir Kaynak Var

Nevşehir’in şifalı sularına ulaşmak için çok zorlanmayacağınızı baştan söyleyelim çünkü hemen hemen bütün ilçelerinde bu şifalı suların olduğu yerler var: Delikli Maden Suyu, Akıllı Maden Suyu, Çayağıl Maden Suyu, Tokurdak Maden Suyu, Sarıkaya Maden Suyu ile Sulusaray İçmesi bunların başlıcalarını oluşturuyor. Buradaki kaynak sular ise mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelerek sindirimi kolaylaştırıyor. 

Gelelim kaplıcalarına…

Hangi Hastalıklarınız İyileşir?

Kaplıcalar yapısı gereği mucizevi sulardır aslında… İyi etmediği bir hastalık var mıdır çok sanmam ama Nevşehir’in suları daha çok deri hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar ve romatizmal hastalıklara iyi geliyor. Bu arada gerçek bir arınmadan söz ediyorsak bunu günübirlik ziyaretten çok birkaç haftayı kapsayan bir kür şeklinde gerçekleştirmeniz gerektiğini ben değil, işin uzmanları söylüyor.

Şifa Kapısı: Kozaklı Kaplıcası

Bırakın Nevşehir’i aynı zamanda Türkiye’nin de en önemli şifalı suları arasında yer alan Kozaklı Kaplıcaları, buranın en meşhur yeri! Kozaklı ilçe merkezine 1, Nevşehir’e ise 105 kilometre uzaklıktaki bu yer; bir kasabanın nasıl da kaplıca cennete dönüştüğünün görünen bir kanıtı niteliğinde. 

Kozaklı için sizlere belirli bir mekan adı vermem mümkün değil, zira bölge tamamen bir turistik tesise dönüşmüş durumda. 20 adet otelle birlikte 7 bin 700 yatak kapasitesi ile hizmet veren bu kasabada, aynı zamanda Kozaklı belediyesine ait kaplıcalar da bulunuyor. 

Bir Asrı Geçen Hizmet: Bayramhacı Kaplıcası

Nevşehir ve Kayseri illerinin sınırında bulunan Bayramhacı Kaplıcaları, Türkiye’nin en önemli kaplıcaları arasında yer almasıyla birlikte, şifa bulmak isteyenlerce 100 yıldır tercih ediliyor. 

Buradaki kireçli suların içine konulan her şeyi iki, üç gün içerisinde bir kalker kabuğu ile kaplanıyor. Bu yüzden de çok enteresan bir görüntüsü var; yani havuzlar, borular, kanallar ve su yolları kemik görünümlü bir örtü ile kaplanmış gibi gözükür. Kaplıcalarda, yarı olimpik açık yüzme havuzu, kapalı yüzme havuzu, hamam, sauna, aileye özel kabinler, kadınlar için yüzme havuzu bulunuyor. Ayrıca köy yakınında alabalık üretimi yapıldığını da belirtelim… 

Hem Kaplıca Hem İçme: Gümüşkent (Salanda) Kaplıcası 

Hem kaplıca hem de içme özelliği taşıyan Gümüşkent Kaplıcası, Gülşehir'in Gümüşkent bucağının kuzeyinde konumlanıyor. Bu kaplıcaya ulaşım için biraz zahmete girmeniz gerekebilir çünkü çok düzenli bir yolu yok. 

Su, yarısı doğal betonlaşmış bir havuzun içerisinden kaynamaktadır. İkinci bir havuzda toplanan su, bahçe sulamasında yararlanılmakta, saniyede yaklaşık 1 litre kaynayan su, yöre halkınca deri hastalıklarında banyo yoluyla kullanılmaktadır.

Suyu 140 Derece: Ürgüp İçme ve Kaplıcası 

Suyun sıcaklığı 140 ºC'dir. Tuzlu, kokusuz, gazsız sular grubundadır. Deri hastalıklarında su banyosunda ve kaynağın az ilerisindeki kükürtlü çamurdan yarar sağlanır.

Sizlerle kısaca bu kaplıca ve içmeleri paylaşarak yazımı noktalıyor olsam da unutmayın Nevşehir aslında tam bir kaplıca cenneti, tadını çıkarın!

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  05.05.2023 13:51

  Mucuzevi Sular Kapısı Nevşehir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota