Nevşehir'den Ne Alınmalı?
Nevşehir'den Ne Alınmalı?

Nevşehir'den Ne Alınmalı?


Üzümün başkenti, el sanatlarının doğduğu topraklar! Nevşehir…. Yöresel onlarca çeşit hediyelikten tutun tattığınız şeyleri de mutlaka evinize götürmek isteyeceğiniz masalsı kent!

Size naçizane rehberlik edeceğim ve bu şehirden sıcak yuvanıza ne getirebileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım yazıma gerçekten çok az bilinen bir özelliğinden başlamak istiyorum. Ve elbette ağzımda bakla ıslanmadığından sırrını açıklıyoruz. Çoğu kişinin bilmediği bu konu, bence bu şehirde belki de turizm potansiyeliyle bile yarışabilir. Hatta ülkemizin de inanılmaz bir doğal zenginliğe sahip olduğunun da kanıtı! Şöyle ki…

Trüf Mantarı

Fransa’nın meşhur pazarlarında satılan trüf mantarlarından almak için birçok insan akın eder. Büyük ilgi gören bu mantarların tamamının satılması yalnızca birkaç dakikayı buluyor. Üstelik zor yetiştirildiği için altın değerinde olan bu mantarların şu anda piyasa fiyatı 2 bin Euro'ya çıkmış durumda… Avrupa’da da durum farklı değil; kıymetinden dolayı açık artırmayla satılıyor. Ve ülkemizde hangi bölgede yetiştiği tamamen bilinmese de Nevşehir bu siyah altının toplanabildiği bir bölge! Evet, Nevşehir’de trüf mantarı tamamen doğal ortamda yetişiyor ve bilenler akın akın bunlardan satın alıyor. Ekim ve Kasım’da toplanan mantarlar kurutularak yıl boyunca saklanabiliyor. Dolayısı ile Kapadokya’dan almadan dönülmeyecek şey, her şeyden çok siyah altın olarak da bilinen trüf mantarı ki faydaları da saymakla bitmiyor.

Oniks Taşından Objeler

Kapadokya’nın en turistik kasabası Uçhisar’ın onyx taşı meşhurdur. Bölgenin kendi doğal taşlarından çıkarılan onyx taşının ışığı yansıtma özelliği var. Oniks taşından yapılmış ürünleri satan onlarca mağaza var. Siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için bu taştan yapılmış farklı objeler satın alabilirsiniz.

Çömlek ve Çeç Seramiği

Nevşehir’de alışverişin adresi Avanos’tan geçiyor. Burada pek çok seramik atölyesi ve oyma el yapımı ürünlerin satış mağazaları bulunuyor. Ayrıca Avanos, misafirlerine bir sergide geziyormuşsunuz hissiyatı veriyor. Çok pahalı eserlerinin yanı sıra çok uygun fiyatlara satın alabileceğiniz ürünler de var. Alışveriş yapmayacak olsanız da atölyeyi gezebilirsiniz.

Üzüm ve Çeşitleri

Dedik ya Nevşehir’in üzümü meşhurdur diye… Nevşehir üzüm bağları cenneti olunca kuru üzümü de, üzümden yapılan tatlıları da, pestili de, pekmezi de eksik olmuyor haliyle. Ama buradaki kuru üzümler farklı! Nevşehir’de üzümler bütün halde salkımında kurutuluyor.

Kabak Çekirdeği

Nevşehir, Türkiye’de kabak çekirdeği üretiminin merkezi olan yerdir. Burada kabak çekirdeği sütte kavruluyor. Lezzeti de buradan geliyor. Oldukça da uygun fiyatlı kuru yemişlerden. Yine çarşı ve pazarlarda sıklıkla rastlarsınız.

Dokuma Halı

Emek emek işlenen desenleriyle sizi kendisine hayran bırakan el dokuması halılar, Göreme’de fazlasıyla karşınıza çıkacak. Her zevke hitap eden bu halıların en büyük özelliği ise el dokunması olması. Her ilmekte bir umudun ya da hayalin yer aldığı bu halılarda malzeme olarak ipek, yün ve pamuklar kullanılırken hediyelik eşyaların en narin ve kıymetlileri arasında yerini alıyor.

Kuru Kaymak

Bu kaymak bildiğiniz kaymaklara asla benzemiyor. Kendisine kaymak gofreti mi, kaymak kıtırı mı desek bilemedik ama yemesi aşırı keyifli bir şey. Bıçakla kesilerek ve elinizle kırarak bala, reçele batırabiliyorsunuz. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin de bulunduğu, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinin Kaymaklı kasabasında üretiliyor. Buzdolabında 10-15 gün dayanabiliyor bu nedenle buraya uçakla geldiyseniz rahatlıkla gideceğiniz yere götürebilirsiniz.

Yorum Yap
GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

    2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

    Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

    Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler