İzmir’den Ne Alınır? - GeziBilen

İzmir’den Ne Alınır?

İzmir’den Ne Alınır?

İzmir’in çarşılarında çeşit çeşit ürün bulabilirsiniz. İzmir’i anlatan anahtarlıklardan tutun da magnet, süs eşyası, halı, kilim, takı bunların hepsi tarihi çarşılarda, sahil kenarlarındaki otantik dükkanlarda bol bol satılıyor. Hele ki şehrin simgesi Saat Kulesi hediyelik eşyalarda da başrolde yer alıyor.

Kulenin çeşitli biblolarını, magnetlerini veya tablolarını sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İzmir, büyük bir şehir olmasından mütevellit, aradığınız ve hatta aramadığınız her şey burada mevcut! Lakin İzmir’deyseniz yöresel ürünlere yönelmeniz, alışverişinizi daha renkli kılacaktır. Bunun için Kemaraltı Çarşısı, Anafartalar Caddesi, Kuyumcular Çarşısı gibi işlek cadde ve çarşılarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Gelelim neler alınabileceğine…

Tulum Peyniri

Bu peynir en iyi Kemeraltı Çarşısı’ndaki peynircilerden temin edebilirsiniz. Tamamen koyun sütünden yapılan bu organik gıda, kahvaltılarınızın evde de keyifli ve sağlıklı geçmesine olanak sunacak. Eskiden deri tulumların içerisinde yapıldığı için tulum peyniri olarak anılan bu lezzet, artık teneke kutulara girmiş olsa da değerinden hiçbir şey kaybetmedi.

Damla Sakızı

İzmir ve Çeşme’nin şifasıdır damla sakızı! Artık tüm dünyaya yayılan bu harika lezzeti antik zamanlarda birçok hastalığa deva olması için kullanılırmış. En çok Türk kahvesinin içerisinde görmeye alışsak da bu kristal şeklindeki tozu, buranın halkı yemeklerinde ve tatlılarında bol bol kullanıyor. Sizler de deneyin.

Mandalina

Narlıdere, mandalinanın anavatanıdır. Daha bu ilçeye gelmeden etrafınızı mis gibi mandalina kokuları sarar. Büyüleyici mandalina bahçelerinin içinde gezmenize de kimse şaşırmaz! Çünkü İzmir halkı kibar ve anlayışlıdır. Doğayla toprakla uğraşmayı sever misiniz bilemeyiz ama buradan bizce mandalina satın alırken biraz da tohum ya da fide alın! Belki de evinizin balkonunda siz de bir mandalina ağacı yetiştirmeye başlarsınız, kim bilir? Günümüzde elimizde, avucumuzda doğal olan ne kaldı ki!

İzmir Alışveriş Merkezleri

- Forum Bornova

- Ege Park AVM

- Agora AVM

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota