En Meşhur Yöresel Lezzetlerin Erzurum’daki Adresleri - GeziBilen

En Meşhur Yöresel Lezzetlerin Erzurum’daki Adresleri

En Meşhur Yöresel Lezzetlerin Erzurum’daki Adresleri

Kar uzun süre yerden kalkmadığı için elbette Erzurum’un insanları daha ziyade hamur işi ya da etli yemeklere yönelmiştir. Bu konuda Cağ Kebabı ile oldukça ünlenen şehrin kendine has döneri, kuru fasulyesi, tatlısı da meşhurdur. Bu yazımızda sizlerle bu meşhur lezzetleri en iyi sunan mekanların isim ve adreslerini paylaşıyoruz. Afiyetler olsun şimdiden.

1- Cağ Kebabı

Cağ kebabının anavatanı Erzurum’da bu lezzeti sunan birçok restoran göreceksiniz. Ancak içlerinde birkaç tanesi bu lezzeti doyumsuz kılıyor. Tamamen sinirlerinden arındırılmış kuzu ve koyun etinin şişlere (cağa) dizilmesiyle pişirilen bu tat, gerçekten bir efsane! Bu lezzeti deneyimlemeniz için sizlere iki önerimiz var. İlki Erzurum’un ilk cağ kebabı restoranını olan Koç Cağ Kebabı, diğeri ise en popüler olan Gel-Göre Cağ Kebabı.

Gel-Gör: Topçuoğlu Mah., Gürcükapı Cad., No: 4, Yakutiye/Erzurum

Koç Cağ Kebabı: Kazım Karabekir Paşa, Nazik Çarşısı Cad., No: 6, 25100 Yakutiye/Erzurum

2- Döner

Günün her anında merakınızı ve iştahınızı kabartacak bu lezzet gerçekten on numara! Yaprak yaprak kesilmiş reyhan ve kekikle lezzetlendirilmiş, odun ateşinde pişirilen, incecik kesilen döneri ister porsiyon ister sandviç şeklinde yiyin ama mutlaka yiyin.

Dönerci Hacı Baba: Muratpaşa, İsmetpaşa Cad., No: 15, 25100 Yakutiye/Erzurum

3- Kadayıf Dolması

Erzurum’un kadayıf dolması dillere destandır. Nerede yerseniz yiyin hafifliği ve kıvamında oluşuyla cezbedecektir sizi. Bu tatlı için sizlere Kadayıfçı Muammer Usta’yı öneriyoruz. Burada isterseniz tatlınızı paketleme yaptırıp yanınıza da alabilirsiniz. Üstelik öyle güzel vakumluyorlar ki şerbetiyle paketlenmesine rağmen hiçbir şekilde paket akma yapmıyor.

Kadayıfçı Muammer Usta: Kazımkarabekir Mah., Terminal Cad., No: 39, 25240 Yakutiye/Erzurum

4- Köfte

Erzurum’da köfteler uzun ince yapılıyor ve baharat kullanılmadan yalnızca et ve tuzla hazırlanıyor. Bu deneyimi yaşayabilmeniz için size tarihi bir mekan tavsiye ediyoruz. Bu mekanda ayrıca ciğerin de tadına bakabilirsiniz.

Emirşeyh Köftecisi: Rabia Ana, Tebriz Kapı Cad., No: 170, 25100 Yakutiye/Erzurum

5- İspir Fasulyesi

Türkiye'nin milli yemeği kuru fasulyeyi sevmeyen çok çok az kişi vardır herhalde. Erzurum’dan dünyaya yayılan İspir fasulyesi de en iyi burada pişirilir. Malumunuz kurunun efendisi Erzurum’dur.

Güzelyurt Restaurant: Lalapaşa, Cumhuriyet Cad., No: 62, 25100 Yakutiye/Erzurum

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota