Ankara'ya Gitmek İçin 10 Neden - GeziBilen

Ankara'ya Gitmek İçin 10 Neden

Ankara'ya Gitmek İçin 10 Neden

İnternette gezinirken tıkladığınız, bakanlıklar, genel merkezler ve hatta birçok önemli kurumun vücut bulmuş halidir Ankara; yani bir link uzantısının ötesidir. Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde yaşayan insanlarının ‘Burada deniz yok ki burada asla yaşayamam’ demesiyle aslında hasetlerinin başladığı; Ankara’yı yaşadıkça kopmakta zorlandığı bu megakent bilinen en eski uygarlıklara ev sahipliği yapmasıyla da büyük bir ilgiyi hak ediyor. 

Büyükşehir olmasına rağmen yalnızca son yıllarda biraz trafik yaşanmasına sebep olan (aslında maksimum artı 15 dakika oynayabiliyor) bu şehir de mutlaka görmeniz gereken öyle önemli yapılar, eserler ve dokular var ki! Tamam Ankara’nın kışı sert, bildiğiniz gibi bir soğuğu yok. İllaki kalın giyinmeniz gerekir ama o Kuğulu Park’ta karla beraber yaşanan romantizmin yanına Eyfel ulaşamaz arkadaş, hatta Ankaralı ağzıyla ‘Gardaş’!

Yazın da farklı değil; terletmeyen nemiyle ve ne olursa olsun musluğundan akan serin suyuyla ferahlatan bir şehir olan Ankara’nın Atakule’sinde az mı yaz akşamlarında sevgililer birbirine evlenme teklifi etti!

Neyse bizler şimdi bu romantizmin doruklarına çıkmadan sizlere Ankara’ya gitmeniz için nedenleri sıralayacağız. Zaten bu Ankara kültürü anlatılmaz, yaşanır!

1- Evvela Ankara’ya gidip, Atamıza saygımızı sunmak için Anıtkabir’e gitmeden olmaz! Bu mozoleye gitmek her vatandaşın aslında boynunun borcudur, bu bir!

2- Tüm heybetiyle hala ayakta duran ve milattan önce 2’nci yüzyılda Galatların inşa ettiği bilinen Ankara Kalesi, sizlere bu toprakların ne kadar çok medeniyetleri ağırladığını öğretecektir, bu da iki…

3- Dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi her açıdan görülmelidir, bu da üç.

4- Müzeler ve parklar şehri Ankara gezip gezip bitiremeyeceğiniz çok çeşitli park ve müzelere sahip. Ancak siz mutlaka Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Kuğulu Parkı görün.

5- Beypazarı ve Kızılcahamam da görülmeli! Hele ki Beypazarı kurusu mutlaka denenmeli.

6- Gölbaşı’nda çay içilmeli.

7- Hasat zamanına denk gelirseniz taze nohudun muhteşem tadına varılmalı.

8- Yemekten bahsetmişken, Ankara döneriyle pek ünlüdür!

9- Atakule'siz Ankara da olmaz.

10- Ankara’nın siyasi geçmişine tanıklık etmek isteyenler, 80 dönemi idamları ile meşhur olan Ulucanlar Kapalı Cezaevi Müzesi ziyaret edebilir.

Yorumlar

 • erkus
  22.04.2022 09:03

  Başarılı.

 • muratball
  23.03.2023 08:13

  Tabiki Anıtkabir için

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota