Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Abbasiler döneminde yapıldığı tahmin edilen Şanlıurfa Kalesi şehrin en ihtişamlı simgelerinin başında gelir. Peki, tarihinde ne gibi hikayeler var? Gelin, birlikte inceleyelim. Milattan önce 10 binli yıllarda Taş Devri olarak da bilinen Neolitik dönemden kalma bir araziye kuruludur Şanlıurfa Kalesi… Hemen yanındaki Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenen 12 bin yılık Balıklı Göl Heykeli ve Kale alanı şehrin yerleşke geçmişini gözler önüne serer. 6’ncı yüzyıl ile 11’inci yüzyıl arasında tarihlenen Şanlıurfa Kalesi’ne ait ilk tarihi kayıtlar 11’inci yüzyıla aittir. Milattan sonra 812-814 yılları arasında Abbasiler tarafından yapıldığı düşünülen kale, aradan geçen binlerce yıla rağmen ihtişamından hiçbir şey kaybetmez. Heybeti ile halkını kucaklayan bir hükümdar gibi duran mimarisiyle deyim yerindeyse tam bir görsel şölen oluşturur. Kalenin sütunlarıyla bir bütünlük sağlaması aynı dönemde yapıldığı düşüncesini doğursa da kuleler ana yapıdan daha eskidir. Milattan sonra 240-242 yılları arasında Edessa Kralı IX. Manu döneminde yaptırılır. Zamana meydan okuyan bu güzellik, Şanlıurfa’ya gelen tarih ve fotoğraf meraklılarına unutulmaz bir deneyim yaşatmayı vadeder.

Şanlıurfa KalesiŞanlıurfa KalesiŞanlıurfa KalesiŞanlıurfa Kalesi

Yorumlar

 • aysenurgul
  20.07.2022 08:04

  Restorasyon sebebiyle giriş yapamamıştık ve çok üzüldük. ama kalenin görüntüsü dışarıdan hem gece hem de gündüz ayrı bir güzel.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:22

  Balıklı göl çay bahçelerinin arkasından yürüyerek çıkın. İnerken de zıt taraftaki eski sokak aralarından inin mutlaka. Çok keyifli bir deneyimdi.

 • muratty
  12.10.2022 07:56

  Bekledigimin çok üzerinde guzel buldum. Urfadan ayrılmadan once gördüğüm icin cok mutlu oldum. Gece oldugu icin ışıklar altında cok daha hoş görünüyor. Fırsatınız olursa gece gezin.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler