Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı) - GeziBilen

Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)

Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)

Hartavizade Hafız Muhammed Selim Efendi oğlu Hüseyin Paşa tarafından 1807 yılında inşa edilen yer, tam 200 senedir Şanlıurfa’nın merkez çarşısıdır. Osmanlı Devleti döneminde Hartavizade Hafız Muhammed Selim Efendi’nin oğlu Hüseyin Paşa inşa ettirir burayı… 19’uncu yüzyılın başında yapılan çarşı kısa zamanda şehrin merkezindeki konumu ve pek çok dükkana ev sahipliği yapabilme kapasitesiyle Şanlıurfa’nın kalbi olur. Anadolu’ya özgü bir işçilik olan bakır eşyaları kalaylama yöntemiyle parlatan ‘kalaycılarla’ dolup taşar çarşı. Sayısız bakır, gümüş ve kalay ustasını bir araya getiren Hüseyine Çarşısı tam 200 yıl boyunca hizmet verir Şanlıurfa insanına. Gelişen teknolojiyi takiben değişen yaşam koşulları ve alışveriş kültürüyle birlikte ahilik kültürünün zayıflamaya, alışveriş merkezlerindeki şaşaaya yönelen halk çarşıdaki esnafın zarar etmesine neden olur. Birer birer kapanmaya başlayan kepenklerin ardından harekete geçen valilik ve belediye, şehrin kalbini yeniden attırmak için reklam çalışmalarına başlar. Bugün işinin ehli az sayıda esnafın kaldığı Hüseyine Çarşısı, şehrin yeniden gözbebeği olmak için ziyaretçilerini bekliyor.

Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)Hüseyine Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı)

Yorumlar

 • caglaacetin
  18.08.2022 07:09

  Tarihi dokusunu koruyan, sanat ve zanaatın ortak çatı altında buluştuğu çarşı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota