Harran Üniversitesi

Harran Üniversitesi

Harran Üniversitesi

Tarihi belgelere göre dünyanın ilk üniversitesi Harran’dadır. 4 bin yıl öncesinden bu yana ismi değişmeden gelen ender bölgelerden biri olan Harran, Sümerce ve Akatça’da ‘Seyahat Kervanı’ demektir. Antik kültürden bu yana bilinen Sabiiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar birlikte yaşayarak, buradaki okuldan dünyaca ünlü alimler yetiştirmişlerdir. İslamiyet’ten önce de bilinen Harran Üniversitesi, İslamiyet’le birlikte ününü devam ettirdi. Harran’daki bu İslam üniversitesinde inançları farklı olan bu üç grup birçok araştırmaya da imza atmıştır. Dünyadaki sayılı alimlerin bir araya geldiği bu mabette ilim ve bilime çok fazla ehemmiyet veriliyordu. II. Mervan (Emevi Halifesi), Harran’ı 744 yılında başkent yaptı. Harran’ın başkent olması ise burada oluşturulan bilimsel çalışmaların ağırlık kazanmasına sebep oldu. O dönemde Harran Üniversitesi’nde din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe üzerine duruluyordu. Bu ana dallar üzerinde öğrenciler çalışmalarını sürdürüyordu. Moğollar tarafından 1260’yı yıllarda istila edilen kent 1271 yılında yine kendileri tarafından yağmalandı. Şu an mimarinin tamamı ayakta olmasa da kalıntıları Harran Üniversitesi’ni süslemeye devam ediyor.

Harran ÜniversitesiHarran ÜniversitesiHarran ÜniversitesiHarran Üniversitesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:36

  Bu tarihi yapı ilk islam üniversitesi olarak geçiyor. İçerisinde bir astronomi araştırma kulesi dahi yer alıyor. Harran evlerinide görmenizi tavsiye ederim. Hemen üniversitenin dibinde zaten 😊 bu arada arap kıyafetlerini giymeyi ihmal etmeyin yada oradaki develere binmeyi 😊💕

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler