Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Osmanlı yapısı Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir’de öne çıkan sanatsal ve mimari öğelerinden biri. 1727’da tamamlanan tarihi yapı, döneme damgasını vuran önemli bir değer aynı zamanda… Yapımı sırasında bulunduğu bölgenin gelişmesine de katkı sağlayan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, zamanla nüfusu hızla artan önemli bir şehre öncülük etmiş. Çünkü yapılmasının ardından bulunduğu Muşkara adlı kasabanın adı Nevşehir olarak değiştirilmiş. Bir bakıma şehrin isim kökeni demek yanlış olmaz Damat İbrahim Paşa Külliyesi için… Külliyenin yapısal detayları incelendiğinde klasik olarak cami, yoksullara yardım amaçlı bir bölüm, kervansaray, iki adet çeşme, hamam, yüksek okul yani medrese ve ilköğretim okulundan oluştuğu görülür. Geniş bir arazide konumlanan yapı bütünü, İstanbul’dan getirilen ve her bir yapıyla ilgili kısmi detaylar içeren kitabe taşlarıyla dikkat çeker. Kare planlı camisi, yüzyıllar sonra bile sağlam ve ibadete açık. Günümüzde kütüphane olarak kullanılan medrese de külliyenin zarif mimarisiyle öne çıkan kısımları arasında bulunuyor. Mimari açıdan imaret adıyla tanımlanan yoksullara yardım amaçlı yapı da fonksiyonunu günümüzde de aynı hassasiyetle koruyor, semt sakinlerine aşevi şeklinde hizmet veriyor. Genel itibarıyla asırlar sonra bile ayakta olan bir tarihi değer Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Osmanlı mimari geleneğine dair çeşitli detayları yakından incelemek ve manevi atmosferi yaşamak isteyen gezginleri bekliyor.

Damat İbrahim Paşa KülliyesiDamat İbrahim Paşa KülliyesiDamat İbrahim Paşa KülliyesiDamat İbrahim Paşa Külliyesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:31

  Çok güzel bir cami. Tarihi dokusu ve maneviyatı görmeye değer.

 • irembozz
  12.10.2022 14:12

  Mimarisi sizleri Bursa camilerine götürüyor. Nedeni ise bildiğiniz üzere Mimar Sinan ın ustalarından birinin kalfası tarafından yapılması. Tek sıkıntı yolu çok kötü.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler