Yediler Manastırı - GeziBilen

Yediler Manastırı

Yediler Manastırı

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Yediler Manastırı, zengin tarihi kalıntılarıyla dikkat çeker. Gerek Bafa Gölü’nün gerekse de Keramos Antik Kenti’nin gölgesinde konumlanması burayı daha da değerli hale getirir. Yediler Manastırı’na bir avlu üzerinden girilir. Mekanın içinde toplamda iki kilise, bir şapel ve bir sarnıç yer alır. Diğer yandan kesiş hücreleri de dikkate değerdir. Manastırın büyük kaya bloklarının içinde olduğu görülür. Aynı zamanda duvar bölümlerinde yer alan örgüler, ziyaretçilerin ilgisini çeker. Gölyaka köyünün kuzey bölümünde yer alan manastır, derin tarihi ile görülmeye fazlasıyla değer bir yerdir. Aynı zamanda Söke ilçesine de yakın olan bölge, oldukça kıymetli fresklere sahiptir. Ne yazık ki freskler son zamanlarda biraz tahrip olmaya başlar. Hem dış şartlar hem de kireçten dolayı bu fresklerde zaman içinde bazı bozulmalar oluşur. Fresklerde Hz. İsa’nın yaşamı ve çarmıha gerilişine dair sembolik sahneler betimlenir. Buranın özellikle koruma altına alınmaması, maalesef bazı olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Yakın zaman önce Ekosistemi Koruma Derneği bu durumla alakalı bazı girişimlerde bulunur. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bu girişimlere olumlu yaklaştığı ve fresklerin korunmasına ilişkin özel bir çalışma yürüteceği aktarılır. Yazılı kaynaklar üzerinden aktarılan bilgilere göre Yediler Manastırı, milattan önce 7’nci yüzyılda inşa edilir. Alman arkeologların bölge içinde yaptığı araştırmalarda, tarihte tespit edilen en eski insan tasvirlerinin burada olduğu belirtilir. Gölyaka ile Kapıkırı tarafları bilhassa Hristiyanlar açısından kutsal alanlar arasındadır. Bu da bölgenin yabancı turistler tarafından daha çok ziyaret edilmesini sağlar.

Yediler ManastırıYediler ManastırıYediler Manastırı

Yorumlar

 • melisacubuk
  09.08.2022 07:40

  Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur gibi yolu olan yolu bitirince karşınıza manastır çıkıyor ve o manzarayı görünce gerçekten değdiğini anlıyorsunuz…

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:49

  Türkiye'de görebileceğiniz en etkileyici yerlerden biri olduğu tartışmasız. İnanılmaz güzel arazi yapısı var. Neolitik döneme ait keşfedilenden daha çok resim olduğuna inanıyorum.

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:42

  Yürüyerek gidip enfes manzarayı görebilirsiniz…

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 06:50

  Acemi yürüyüşcülerinde rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur. Göl köyden manastır yürürken Karia yolunun bir kısmını da yürümüş oluyorsunuz. Kendi başınıza yürüyecekseniz kaya veya ağaçlar üzerinde ki kırmızı, beyaz işaretleri takip etmeniz yeterli olur.

 • bodrumsky
  30.07.2023 17:46

  Mükemmel bir Destinasyon ve duvarlara yapılmış ise’vi Hrıstiyan resimleri ile iç içe bir mevki, Kendi elimde çok güzel Resimleri var…Göndere bilme imkanı olsaydı GPS rotasına kadar paylaşırdım…Mutlaka bir Rehberle yahut bir doğa Klübüyle gitmenizi tavsiye ederim.Hemen arkasında surat kayalar dediğimiz Endimonun ülkesi var…Tam bir masal

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota