Yediler Monastery

Yediler Monastery

Yediler Monastery

Yediler Monastery, located in the Milas district of Mugla, attracts attention with its rich historical ruins. Its location in the shadow of both Lake Bafa and the ancient city of Keramos makes it even more valuable.

Yediler Monastery is entered through a courtyard. A total of two churches, a chapel and a cistern are located within the space. The intersecting cells, on the other hand, are also notable. The monastery is seen to be in large blocks of rock. At the same time, the weaves in the wall sections attract visitors. Located in the northern part of the village of Gölyaka, the monastery is worth a visit with its deep history.

The area is also close to the District of Söke and has some very valuable frescoes. Unfortunately the frescoes start to get a little vandalised lately. Due to both external conditions and lime, some deterioration occurs in these frescoes over time. Frescos and symbolic scenes depict the life and crucifixion of Jesus. Unfortunately, the lack of protection has had some negative consequences.

The Society for the conservation of the ecosystem makes some attempts to address this situation. Muğla Provincial Directorate of Culture and Tourism approaches these initiatives positively and will carry out a special study on the protection of the frescoes. According to the information transmitted through written sources, Yediler monastery was built in the 7th century BC. German archaeologists ' research within the region indicates that the oldest human depictions identified in history are here. Gölyaka and Kapıkırı are among the sacred areas especially for Christians. This allows the region to be visited more by foreign tourists.

Yediler MonasteryYediler MonasteryYediler Monastery

Comments

 • melisacubuk
  09.08.2022 07:40

  Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur gibi yolu olan yolu bitirince karşınıza manastır çıkıyor ve o manzarayı görünce gerçekten değdiğini anlıyorsunuz…

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:49

  Türkiye'de görebileceğiniz en etkileyici yerlerden biri olduğu tartışmasız. İnanılmaz güzel arazi yapısı var. Neolitik döneme ait keşfedilenden daha çok resim olduğuna inanıyorum.

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:42

  Yürüyerek gidip enfes manzarayı görebilirsiniz…

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 06:50

  Acemi yürüyüşcülerinde rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur. Göl köyden manastır yürürken Karia yolunun bir kısmını da yürümüş oluyorsunuz. Kendi başınıza yürüyecekseniz kaya veya ağaçlar üzerinde ki kırmızı, beyaz işaretleri takip etmeniz yeterli olur.

 • bodrumsky
  30.07.2023 17:46

  Mükemmel bir Destinasyon ve duvarlara yapılmış ise’vi Hrıstiyan resimleri ile iç içe bir mevki, Kendi elimde çok güzel Resimleri var…Göndere bilme imkanı olsaydı GPS rotasına kadar paylaşırdım…Mutlaka bir Rehberle yahut bir doğa Klübüyle gitmenizi tavsiye ederim.Hemen arkasında surat kayalar dediğimiz Endimonun ülkesi var…Tam bir masal

GeziBilen

Our main goal is to contribute to the promotion of countries by explaining the historical, cultural and natural beauties of the countries.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Contact Us

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 Travel Points

  Are you ready to explore 2500 Travel Points?

 • GeziBilen ÜlkelerExperience in 4 different languages

  Our all content is in Turkish, German, English and Russian

 • GeziBilen Rotalar185 Thematic Routes

  Dozens of thematic routes exclusively prepared for each city

Other Contens