Araxa Antik Kenti

Araxa Antik Kenti

22.02.2021 00:18


Muğla sınırları içinde yer alan Araxa Antik Kenti ile Fethiye arasında yaklaşık 40 kilometrelik bir mesafe söz konusudur.

Araxa Antik Kenti’ni ziyaret etmek isteyenlerin doğrudan ‘Ören Köyü’ tabelalarını takip etmeleri gerekir. Köye giden yolu takip ettiğinizde antik kent, sizi tüm heybetiyle karşılayacaktır. Araxa Antik Kenti aynı zamanda Ksantos Vadisi’nin içine konuşlanır. Bu vadideki dağlar adeta doğal bir sur işlevi görür. Antik kent, meşhur Xanthos Brook hikayelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda mitolojik hikayelere meraklı olanlar için pek de yabancı bir yer değildir. Bu hikayelerden en çok bilineni halkın düşmana teslim olmak yerine toplu bir şekilde intihar ettiğidir. Araxa ise savaş sonrasında iki taraf arasında elçilik yapan önemli bir kahramanın adıdır. Araxa Antik Kenti, bünyesinde pek çok hamam ya da Rampart kalıntısı barındırır. Burada aynı zamanda Bizans dönemlerinde su getirmek adına kullanılan çok önemli su kanalları bulunur. Bugün bakımsız ve harap bir durumda olmasına rağmen o dönemlerde bölge halkının su ihtiyacını karşılama noktasında çok önemli bir işleve sahipti. Bu su kaynaklarının haricinde Lyian evleri de buranın simgesi durumundadır. Diğer taraftan Orthagoras’a ait olduğu bilinen bir mezar dikkat çeker. Bunun haricinde pek çok Likya mezarıyla da karşılaşmanız olasıdır. Araxa Antik Kenti, Muğla’da Seydikemer ilçesinde yer alır. Likya antik kentlerinden biri olan Araxa, tam olarak Ksanthos Çayı’nın kaynağında konumlanır. Bu çayın hemen kenarlarında pek çok gotik stil lahit mezar kapaklarıyla karşılaşabilirsiniz. Burada yer alan yazılar, bugün ne yazık ki okunacak durumda değildir.

Araxa Antik KentiAraxa Antik KentiAraxa Antik KentiAraxa Antik Kenti

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler