Sanayi ve Ticaret Odası Binası

Sanayi ve Ticaret Odası Binası

Sanayi ve Ticaret Odası Binası

Kışlık konak olarak 19’uncu yüzyılda inşa edilen Sanayi ve Ticaret Odası Binası, Rus mimari örnekleri arasında öne çıkıyor. Kesme bazalt taştan ve tek katlı olarak dizayn edilen eser, Baltık mimari örnekleri arasında yer alıyor. Günümüzde Sanayi ve Ticaret Odası Binası olarak kullanılan konağın dış cephesi bordür süslemeleriyle dikkat çekiyor. Özellikle son dönemde dışarıdan yapılan aydınlatmasıyla akşam saatlerinde önünden geçen insanları heybetiyle etkiliyor. Bina, Cumhuriyet’in ilanından bu yana Kars Sanayi ve Ticaret Odası Binası olarak kullanılıyor. Günümüzde de aynı amaçla kullanılan yapı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretiyle de önemini artırıyor. Atatürk’ün 6 Ekim 1924 tarihinde Kars ilini ziyaretinde ziyaret ettiği binalar arasında yer almaktadır.

Sanayi ve Ticaret Odası BinasıSanayi ve Ticaret Odası BinasıSanayi ve Ticaret Odası BinasıSanayi ve Ticaret Odası Binası

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  10.11.2022 10:34

  Oda binası 90 harbi sonrası başlayan Rus hâkimiyeti yıllarında Ruslar tarafından Kesme Bazalt ve Tüf taşından Baltık Mimarisine uygun şekilde yapılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler