Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)

Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)

Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)

Rusların Baltık mimari örneklerinden Türkiye’ye kalan en güzel yapılardan biri olan Eski Öğretmen Evi, 100 yılı aşkın yaşına rağmen zamana meydan okur. Osmanlı-Rus Savaşı olarak tarih sayfalarına adını kazıtan savaş 1877-1878 yılları arasında gerçekleşir. Dönemin Rus hükümeti tarafından işgal edilen Kars şehri, tam 40 yıl boyunca Rus mimarisiyle şekillenir. O dönemin en gözde Avrupa mimari tarzlarından Baltık’ı Kars’a uyarlamak için işin ehilleri olarak nitelendirilen mimar ve mühendisleri Hollanda’dan Kars’a getiren Rusya, şehri bugünkü formuna sokar. 40 yıl boyunca inşa edilen tiyatro salonları, öğretmenler evi, hekim evi, konaklar gibi yapılarla şekillenen Kars; Ermeni, Rus ve Osmanlı izlerini bir arada barındıran dünya üzerindeki tek kenttir. 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Öğretmenler Evi de Rus Baltık mimari tarzının nadir rastlanan üç katlı örneklerinden biridir. Düzgün bir şekilde kesilmiş bazalt taşının kullanıldığı Eski Öğretmen Evi, kuzey yönüne bakan girişiyle bulunduğu caddeye de şekil verir. Türkiye’de cumhuriyetin ilanıyla birlikte hazine mülkiyetine geçen Eski Öğretmen Evi, uzun yıllar boyunca Ziraat Bankası ana binası olarak kullanılır. 1984 yılında yeniden düzenlenerek öğretmenevi yapılan binanın bu yeni yapılaşmayla birlikte iç cephesi aslına uygun olarak büyük bir restorasyon geçirir. 2003 yılında Kars’ta yeni bir öğretmenevi yapıldığı için boşaltılan bina bugün, Kafkas Üniversitesi’ne tahsis edilmiş ve koruma altına alınmış, daha sonrasındaysa İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmiştir. Günümüzde ileri düzey robotik kodlamadan yazılım teknolojilerine, sanat kurslarından edebi okumalara kadar pek çok dersin verildiği bir yer halini alan Eski Öğretmen Evi Binası, bugün Kars gençlerinin kültürel gelişimi için büyük önem arz eder.

Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)Eski Öğretmen Evi (Gençlik ve Kültür Merkezi)

Yorumlar

 • Samet Özdemir
  17.08.2021 16:05

  çok estetik bir yere benziyor

 • n8tOT6bpDLq8
  17.08.2021 16:33

  iste canım memleketimin güzel yerleri

 • mehmetdeneme1
  17.08.2021 16:06

  kesinlikle gidilmesi gereken bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler