Boğatepe Peynir Müzesi

Boğatepe Peynir Müzesi

22.02.2021 00:18


Keşfedilmeyi bekleyen onlarca çeşit peyniriyle başlı başına Hollanda’ya meydan okuyan Kars’taki Boğatepe Peynir Müzesi, Türkiye’de bu alandaki ilk ve tek örnektir. Rusya’nın 1800’lü yıllardaki yönetimini elinde barındıran Çar I. Aleksander, dini inanışları ve ideolojileri o dönemin Hristiyan Ortodoks kiliseleriyle örtüşmeyen Malakan adındaki topluluğu ülkeden sürer. Ağırlığı Beyaz Rus olan Makalanlar da Kars’a göç etmek zorunda kalırlar. Anadolu’nun o günkü sahipleri olan Osmanlı’ya sığınan Malakanlar, Kars’ın Boğatepe Köyü’ne yerleşir. Kültürel zenginlik ve mutfak lezzetlerini de beraberlerinde getiren halk, burada peynir yapımına başlar ve Kars da meşhur gravyeri başta olmak üzere peynirin başkenti olur. 1910 yılında İsviçreli Peynir Üreticisi David Moser’ın Kars ziyareti hem yöre halkını hem de günümüz gravyerini ortaya çıkarır. Şehrin doğasına hayran kalan Moser, halka gruyere peynirinin daha hızlı ve çok miktarlarda yapımını öğretir. Günümüzde gravyer olarak bilinen peynir türü de bu tarihten sonra Türk mutfağında sıkça kullanılır. Geniş otlaklık alanlarıyla peynir üretimi için bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde olan Kars toprakları, hayvanlardan elde edilen sütün kalitesini de en üst noktaya çıkarır. Bu sütlerden elde edilen onlarca çeşit peynir de hem Anadolu’ya hem de başka ülkelere eşi benzeri bulunmayan lezzetler olarak sofralarda baş köşeye oturur. Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olan Boğatepe Peynir Müzesi, onlarca çeşit peyniri ve yöreye özel şifalı endemik bitkilerin sergilendiği canlı bir müzedir. Türk mutfağındaki zenginliğin göstergelerinden olan müze, şehrin turistik noktalarının da başında gelir.
Boğatepe Peynir MüzesiBoğatepe Peynir MüzesiBoğatepe Peynir MüzesiBoğatepe Peynir Müzesi

Yorumlar

 • buseats2
  22.09.2022 07:46

  Peynirin merkezinden geçmişi çok uzun yıllara dayanan deneyimlerin gözlem yapılacağı bir mekan. Kars ziyaretinde uğranılması gereken bir nokta.

 • lb6yxmFMXL5B
  11.01.2024 15:27

  Merkezi bir noktada, gezmesi keyifli bilgi dolu bir müze. İnekte sağabilirsiniz😶‍🌫️

 • huseyinatess
  01.08.2022 07:54

  Burası Gravyer ve kaşar peynirinin başkenti Yerli üretim malesef bitirilmiş ama en güzel peynirleri yine burada bulabilirsiniz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler