Tarihi Asansör Binası - GeziBilen

Tarihi Asansör Binası

Tarihi Asansör Binası

İzmir dendiğinde akla ilk gelenlerin başında gelir, Tarihi Asansör Binası. Nasıl gelmesin? İki cadde düşünün ve onları birbirine bağlayan bir de asansör. İşte İzmir’in simgelerinden biri olan Tarihi Asansör Binası, bu işlev esas alınarak 1907 yılında inşa edilmiş. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi’ni bağlayan bu yapının, şehrin önde gelen isimlerinden Nesim Levi tarafından yaptırıldığı kayıtlarda yer alıyor. Yapılış hikayesi ise daha öncesinde aynı yerde yükselen merdivenlerden düşen şehir erkanından bir diğer önemli kişinin ayağını kırmasına dayanıyor. Bu olayın ardından ‘Güvenliği artırıcı bir adım olarak’ şehrin söz konusu noktada asansör yaptırmaya karar veriyor Levi… Konak ilçesindeki asansör, devamındaki on yıllar boyunca caddeleri buluşturma fonksiyonunu ücretli olarak sunar. Ücretli bir taşıt vazifesi görür adeta. Günümüzde ise ücretsiz şekilde kullanılan Tarihi Asansör, şehri kısmen de olsa tepeden görebilme imkanı sunduğu için bir nevi seyir terası durumundadır. Çeşitli dönemlerde restorasyon da gören tarihi değer, sabah 08:00 ile gece 00:00 saatleri arasında kullanılabiliyor.

Tarihi Asansör BinasıTarihi Asansör BinasıTarihi Asansör Binası

Yorumlar

 • vlknckcc
  02.12.2022 08:20

  Asansör benim en sevdiğim yerlerden birisidir. 1 kat çıkıyorsunuz ancak 4 5 kat a tekabül ediyor. Manzarası Bi harika. İzmir ayaklarının altında ve mis gibi deniz havası var.

 • yusufdgn
  07.04.2022 10:22

  izmiri ayaklarınızın altında görmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz:)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota