Kadifekale - GeziBilen

Kadifekale

Kadifekale

İzmir’de kurulan Eski Smyrna adlı antik yerleşimin yıkımlar sonucunda terk edilmesi ile halkı Kadife Dağı’na gelmiş ve şehir milattan önce 4’üncü yüzyılda bu bölgede kurulmuş. Eski yerleşim noktaları arasında öne çıkan şehrin ismi de sonraki yüzyıllarda kalesine ithafen Kadifekale halini almıştır. Zira bölgede sadece Roma ve Bizans kalıntılarının yanı sıra Osmanlı dönemi kalıntılarına da rastlanmıştır. Bu yönüyle aralıksız bir şekilde binlerce yıldır yaşamın sürdüğü şehir; günümüzde restore edilen bazı yapılar, tarihi kalıntılar ve yöreye özgü otantik kimliği ile ziyaretçilerini cezbediyor. Konak ilçesine birkaç dakika mesafede konumlanan ve kalesi ile öne çıkan Kadifekale, son yıllardaki bakım ve aydınlatma çalışmaları ile birlikte artık ışıl ışıl bir görünüme sahip. Çok daha bakımlı durumda olan bölgede ayrıca kadınların satış yaptığı Pagos Üretici Pazarı da ilgi çekiyor. Pazarda meyve, sebze, el işi göz nuru eşyalar, çeşitli yemekler satın alınabiliyor. Bölge, kozmopolit kimliğiyle de tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Birçok milletten kişiye ev sahipliği yapan Kadifekale, İzmir’de gerek merkeze yakın konumu gerekse ilgi çekici sürprizleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

KadifekaleKadifekaleKadifekaleKadifekale

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:48

  İzmire geldiğinizde mutlaka görün,izmirin heryerini tepeden gören,kale surlarında yüreyebileceğiniz(dikkatli olmanız koşuluyla) harika bir yer,açıkçası beni büğüledi,kesinlikle burayı atlamayın.

 • sudekilic
  06.10.2022 07:20

  İzmir'in her bölgesini tek konumdan rahatlıkla görebileceğiniz bir kale gelip görmenizde fayda var. Dikkat edin ama manzaraya aşık olursunuz 😁

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota