Agora Örenyeri

Agora Örenyeri

22.02.2021 00:18


İzmir’in merkezinde, İkiçeşmelik yolunun hemen sonunda yer alan Agora Örenyeri, İzmir’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Agora bilindiği üzere o dönem kent merkezi ya da çarşı gibi anlamlarda kullanılır. Dolayısıyla agoralar kentin en hareketli yerleri olarak kabul görür. Tam olarak Namazgah isimli semtte yer alan bölgenin milattan önce 4’üncü yüzyılda inşa edildiği bilinir. Agora, Hippodamos şehir planına göre oluşturulmuş üç katlı bir yapıdır. İon agoraları arasında en büyüğü olarak öne çıkar. Aynı zamanda müthiş bir şekilde korunduğu için günümüze dek başarı ile gelir. İzmir’in merkezinde olması da turistik açıdan çok önemli bir avantaj doğurur. Agora, milattan sonra çok ciddi bir deprem felaketi ile karşı karşıya kalır. Roma imparatoru olan Marcus Aurelius Agora’nın yeniden inşa edilmesini sağlar. Bu ikinci kuruluş esnasında bölge daha çok ticari bir kimliğe bürünür. 1932 senesinde başlayan kazılar bugün tüm hızıyla devam eder. Osmanlı döneminde bir süre burası mezarlık olarak da kullanılır. Bununla birlikte Agora Örenyeri, define avcılarının da her daim gözünü diktiği yerler arasında olur. Bugün Müze Kart ile ziyaret edilebilen bu büyüleyici mekanda heykellerin arasında tarihte yolculuk yapabilirsiniz. Agora Örenyeri’nin bugün 129’a 83 metrelik bölümü gün yüzüne çıkarılmış durumdadır. Ayrıca bu alanı saran Batı Portiko’da da çok önemli bir mesafe alınır. Diğer yandan Kent Meclisi ve bazı salon yapıların çıkarılması buranın değerini iyice artıran unsurlar arasıdadır. Agora’nın bodrum kısmına indiğinizde sizi doğrudan bu galeriler ve portikolar karşılar. İçerde yer alan kitabeye göre buranın bir dönem Gladyatör dövüşlerine de ev sahipliği yaptığı anlaşılır. Çok yoğun ve detaylı bir yapı olduğu için Agora Örenyeri’ni GeziBilen eşliğinde gezmek en güzel çözümlerden biri olacaktır.
Agora ÖrenyeriAgora ÖrenyeriAgora ÖrenyeriAgora Örenyeri

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  15.08.2022 07:58

  Sütunlarıyla ön planda olan keşfedilmeyi bekleyen tarihi yer. Konak iskelesi üzerinden gelebilirsiniz, müze kart geçerlidir.

 • rumeysacakmakk
  22.08.2022 06:27

  Müzekart geçerli, giriş ücreti 25 TL. Müzekartı oradan da çıkarttırabiliyorsunuz. Restorasyon çalışmaları hâlâ devam ediyor. Fakat kesinlikle gidilip görülmeli. Zaten şehrin göbeğinde olduğu için Kemeraltını şöyle güzel bir gezip otantik havayı içimize çekip bizi daha da eskilere götürmesi için Agora Ören Yeri'ne uğrayıp günbatımını izlemek harika

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler