Nif Dağı - GeziBilen

Nif Dağı

Nif Dağı

İzmir her ne kadar gelişmiş bir metropol dahi olsa çevre ilçelerinde pek çok doğal mekan bulunur. Kemalpaşa bu anlamda köyleri, bol oksijenli doğası, bitki çeşitliliği ile şehrin nefes alınacak yerlerinden biri olarak öne çıkar. Burada bulunan Nif Dağı bilhassa ilçeye gelen yerli ziyaretçilerin ilgi odağı olur. Nif Dağı, İzmir Körfezi’nin hemen doğu kısmında yer alır. Burası aynı zamanda Bozdağlar’ın da batı kısmındaki ucunu oluşturur. Bu özel ağ Antik dönemde Olympos ismini taşıyan 19 dağ arasında yer alır. 1999 senesinden bu yana organize edilen ön araştırmalarda bölgeye dair çok önemli kalıntılara rastlanılır. Bu heyecan verici gelişmeler sayesinde Nif Dağı’nın farklı kültürlere kucak açtığı anlaşılır. 2006 senesinden itibaren Prof. Dr. Elif Tulunay önderliğinde bölgede kapsamlı bir kazı süreci başlar. Bu kazılar özellikle Karamattepe Mezarlığı ve Başpınar Bazikilası çevresinde yoğunlaşır. Kazı sürecinde ele geçirilen keramik kalıntıları, milattan önce 8’inci ve 13’üncü yüzyılları kapsar. Bu arada Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde de Antik bir Roma kentinin olduğu ön görülür. Bu çevrede ele geçirilen mozaikler sayesinde bölge “Batı’nın Zeugması” şeklinde ifade edilmesine yol açar. Son dönemde Nif Dağı ve çevresine gerçekleştirilen kazılarda büyük bir villa kompleksi keşfedilir. Bu villanın altı odasında mozaiklere rastlanır. Ayrıca Anadolu Parsı olarak bilinen ilginç hayvan türünün ve çeşitli bitki figürlerinin duvarlarda resmedildiği görülür. Bu renklendirmelerin doğal malzemelerle yapılması daha çok ilgi uyandırır. Hitit-Luvi Beyliği milattan önce 2 bin yılında bu civarda hüküm sürer. Buranın aynı zamanda altın madenlerine ve önemli su kaynaklarına da ev sahipliği yaptığı bilinir. Nif Dağı’nın toplam yüksekliği 1510 metre şeklindedir. Nif Dağı, Pınarbaşı ve Bornova üzerinden yavaşça yükselir. Diğer yandan Torbalı ve Buca ilçelerinde de belli bir sınıra sahiptir.

Nif Dağı Nif Dağı Nif Dağı

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  15.08.2022 08:29

  Doğa yürüyüşü ile birlikte İzmir manzarasının keyfini çıkardık, doğa severler için İzmir'de vazgeçilmez yerlerden birisi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota