Kızıl Avlu (Red Hall Basilica) - GeziBilen

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Akdeniz Coğrafyası’nın binlerce yıl öncesinin büyük medeniyetlerini günümüze taşımada yeterince cömert olmadığına şüphe yok. Birçok Roma şehri sadece yerlere dökülmüş kalıntılar halinde görülebiliyor. Ancak Anadolu coğrafyası, konu tarihin bu ihtişamlı zamanları olduğunda beklentileri birçok noktada karşılamayı biliyor. İzmir’de bulunan Bergama Antik Kenti’nin öne çıkan öğesi Kızıl Avlu da karşılanan değerler arasında yer alıyor. 60 x 20 metre ölçülerinde büyük bir tapınak olan Kızıl Avlu (Red Hall Basilica), literatürde Red Hall Basilica adıyla anılıyor sıklıkla. Günümüze oldukça iyi durumda ulaşan 2 bin yıla yakın geçmişe sahip yapı, aynı zamanda tüm antik Roma dünyasının en büyük tapınakları arasında gösteriliyor. 2. yüzyılda inşa edildi. Roma İmparatoru Hadriaunus’un İsis, Serapis gibi Mısır tanrılarına ibadet için yaptırdığı biliniyor. İki yanındaki kule benzeri yapıların önünde toplam 270 x 100 metre ölçülere sahip avlular bulunuyor. Burada insan biçimli karyatitler, kadın ve erkek figürleri görülebilir. Görsel bir ziyafet vadeden kırmızı rengiyle dikkat çeken yapı, önündeki heykellerle ilgi çekiyor özetle. Restorasyon görmüş durumdaki tarihi değer, dışarıdan bakıldığında görkemli bir tapınak. İçerisinde de çevresinde bulunan kimi objeler, heykel parçaları sergileniyor. Yine iç kısımda kült heykelinin kaidesi ile havuz kalıntıları da incelenebilir. Sonraki yüzyıllarda bazı kısımları kiliseye dönüştürülen tarihi Roma tapınağı, buna karşın birçok kıymetli bölümü ile lokasyona yönelik kültür turizmi gezilerini zengin bir deneyime dönüştürüyor.

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota