Kızıl Avlu (Red Hall Basilica) - GeziBilen

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Akdeniz Coğrafyası’nın binlerce yıl öncesinin büyük medeniyetlerini günümüze taşımada yeterince cömert olmadığına şüphe yok. Birçok Roma şehri sadece yerlere dökülmüş kalıntılar halinde görülebiliyor. Ancak Anadolu coğrafyası, konu tarihin bu ihtişamlı zamanları olduğunda beklentileri birçok noktada karşılamayı biliyor. İzmir’de bulunan Bergama Antik Kenti’nin öne çıkan öğesi Kızıl Avlu da karşılanan değerler arasında yer alıyor. 60 x 20 metre ölçülerinde büyük bir tapınak olan Kızıl Avlu (Red Hall Basilica), literatürde Red Hall Basilica adıyla anılıyor sıklıkla. Günümüze oldukça iyi durumda ulaşan 2 bin yıla yakın geçmişe sahip yapı, aynı zamanda tüm antik Roma dünyasının en büyük tapınakları arasında gösteriliyor. 2. yüzyılda inşa edildi. Roma İmparatoru Hadriaunus’un İsis, Serapis gibi Mısır tanrılarına ibadet için yaptırdığı biliniyor. İki yanındaki kule benzeri yapıların önünde toplam 270 x 100 metre ölçülere sahip avlular bulunuyor. Burada insan biçimli karyatitler, kadın ve erkek figürleri görülebilir. Görsel bir ziyafet vadeden kırmızı rengiyle dikkat çeken yapı, önündeki heykellerle ilgi çekiyor özetle. Restorasyon görmüş durumdaki tarihi değer, dışarıdan bakıldığında görkemli bir tapınak. İçerisinde de çevresinde bulunan kimi objeler, heykel parçaları sergileniyor. Yine iç kısımda kült heykelinin kaidesi ile havuz kalıntıları da incelenebilir. Sonraki yüzyıllarda bazı kısımları kiliseye dönüştürülen tarihi Roma tapınağı, buna karşın birçok kıymetli bölümü ile lokasyona yönelik kültür turizmi gezilerini zengin bir deneyime dönüştürüyor.

Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)Kızıl Avlu (Red Hall Basilica)

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  22.08.2022 06:32

  Bundan tam 2020 yıl önce inşa edilen bir yapı, aradan geçen zamanı düşününce detayları hayranlık uyandırıyor. İncilde adı geçen Anadolu'daki ilk 7 kiliseden biriymiş. Yapıldığı döneme göre devasa büyüklükte bir yapı. Mısır üslübunda ki taşıyıcı figürler olması sebebiyle Mısır Tanrıları Tapınağı olarak da bilinen yapıtta 8.50 m. yüksekliğinde Mısır Tanrıçası Sekhment heykeli vardır, heykelin bir kısmı 2013 yılında restorasyon çalışmalarında tamamlanmıştır.

 • aslidemirr
  21.09.2022 12:29

  Biraz daha restore edilirse dünyanın tanıyacağı bir yer olabilir. Aslan başlı tanrı heykeli başarılı şekilde restore edilmiş. Yanında 4 tane daha farklı heykel var parçaları kayıp.

 • gunerican
  31.05.2023 14:48

  Avlusuyla meşhur bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota