Vezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi - GeziBilen

Vezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi

Vezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi

Vezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi, İstanbul’da Eyüpsultan ilçesinde bir cadde ile sokak arasında konumlanıyor. Osmanlı Padişahı III. Murat dönemi devlet adamlarından Mirmiran Mehmet Mehmet Ağa’nın kabri buradadır.

1589 yılında kesme taştan inşa edilen tek kubbeli türbe, Osmanlı mimarisinin klasik üslubuyla onikigen planlı olup, geniş bir avlu içinde inşa edildi. Kuyusu da bulunan avlu kapısı, çift söveli ve kesme taştandır. Üzeri onikigen kasnaklı kubbe ile yükselen yapı, önde dört arkada ise iki köşeli sütunla taşınır.

Revaklarla süslenmiş türbenin girişinde ise kitabesi yer alır. Mehmed Paşa’nın Rumeli Beylerbeyi olduğu dönemde Beylerbeyi’nde bir yalı yaptırdığından dolayı semt günümüzde de bu isimle anılmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda ileri gelen idareci ve komutanların mezarları genellikle Eyüp Sultan Camii’nin etrafında bulunur. Bu bölgedeki Vezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi de özellikle Ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Türbenin yakınındaki İstanbul‘un manevi eserlerinin etkileyici noktalardan biri olma özelliğine sahip Eyüp Sultan Camii de zarif mimarisi ile dikkat çekicidir.

Vezir Mirmiran Mehmed Ağa TürbesiVezir Mirmiran Mehmed Ağa TürbesiVezir Mirmiran Mehmed Ağa Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota