Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı, bin yıla yakın geçmişi ile İstanbul’daki en eski Bizans yapılarından biridir. ‘İmparatorluk Evi’ olarak da anılan yapı, inşa edildiği 1100’lü yıllardan itibaren 1204’e kadar kullanıldıktan sonra şehrin ele geçirilmesi ve Latin İmparatorluğu’nun kurulması ile birlikte harabe haline döndü. 1261’de şehrin yeniden Bizans İmparatorluğu’na katılması ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından nihai olarak fethedilmesine kadar ki süreye kadar atıl şekilde kaldı. 1453’teki fethin ardından tamir görerek farklı amaçlar için kullanılmaya başlandı. Bir dönem hayvanat bahçesi olarak da kullanıldığı bilinen Tekfur Sarayı, 17’nci yüzyıldan itibaren ise cam ve çini atölyesi halini aldı. Bu dönemi yapının belki de altın çağı olarak nitelendirmek mümkün. Zira Tekfur Sarayı’nda üretilen çiniler, pek çok Osmanlı yapısında, özellikle İstanbul’daki camilerde süsleme amaçlı kullanılmaya başlandı. Bir nevi meşhur İznik çinilerinin yerini Tekfur Sarayı çinileri aldı. Bizans mimarisini yansıtan yapı, bu özelliğini önemli ölçüde koruyarak günümüze ulaşmış durumda. 1900’lerin başında tekrardan harabe halinde kalsa da bu köklü geçmişe sahip yapı, restorasyon çalışmaları neticesinde ihya edildi. Halihazırda müze olarak hizmet veriyor. Müze kapsamında modern bir iç mekanda Osmanlı İmparatorluğu’ndaki altın zamanlarına atıfla çini ve cam işleri sergileniyor.

Tekfur SarayıTekfur SarayıTekfur SarayıTekfur Sarayı

Yorumlar

 • Fatmagül Sever
  20.07.2022 07:38

  Güzel tarihi bir saray ancak çok sık restore ediliyor. Bu yüzden sarayın içerisine girmek için her zaman vakit bulamayabilirsiniz.

 • Cüneyt Tepe
  31.12.2021 18:59

  Tarihi açıdan çok çok önemli bir yer. Müsaitliği olan herkesin gidip görmesi gerekiyor.

 • muratty
  26.08.2022 06:39

  Hem manzarası, hem aurası hem de tarihi önemi açısından kesinlikle çok önemli bir müze. Yetişkin 12, öğrenci bileti ise 6 TL ve kesinlikle ücretine değer. Çok hoş bir mimariye sahip olmakla birlikte Çamlıca'dan Pierre Lotie'ye dek uzanan manzarası görülmeye değer.

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:32

  Burayı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Gidin gezin görün tarifesini uygulayın derim. 😅

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler