Süryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti Kilisesi

Süryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti Kilisesi

Süryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti Kilisesi

Süryani Katolik Patrikliği Vekaleti Kilisesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Gümüşsuyu semtindedir. 50 yılı aşkın süredir ibadete açık olan yapı ziyaretçilerini, sokağa bakan gösterişli dış duvar kapısı ile karşılar. Mimari tasarım olarak bir kaleyi andıran kapıdan içeri girildiğinde avlu geçildikten sonra Süryani Katolik Patrikliği Vekaleti Kilisesi’nin iç mekanına geçiş yapılır. Bu arada yarım daire şeklindeki kemerli bölümde bulunan kapısı dikkat çeker. Kapıdaki genel görünüm, yapının ön cephesinde de hissedilmektedir. İki kule ve üzerlerindeki haç sembolleri dış cephenin diğer göze çarpan detayları arasında gösterilebilir.

İç mekanda sadelik ön plandadır. Merkezi kubbe, yüksek duvarlar, genel itibarıyla yoğun şekilde aydınlatma sağlayan büyük pencereler bu kısımdaki temel argümanlar arasındadır.

‘Kutsal Kalp’ anlamındaki ‘Sacre Coeur Kilisesi’ olarak da bilinen Süryani Katolik Patrikliği Vekaleti Kilisesi, 2018’de 49 yıllığına Süryani Katolik Kilisesi Vakfı’na herhangi bir bedel söz konusu olmaksızın tahsis edilmişti. Günümüzde Süryani vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği eser, aynı zamanda kent siluetine değer katan önemli bir yapı durumundadır.

Süryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti KilisesiSüryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti KilisesiSüryani Katolikleri Patrikliği Vekaleti Kilisesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:43

  Gümüşsuyunda tarihi bir kilisedir. Gezilecek yerlere eklemelisiniz…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler