Piri Mehmet Paşa Camii

Piri Mehmet Paşa Camii

22.02.2021 00:18


Piri Mehmet Paşa Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde Zeyrek Sarnıcı’na yakın konumdadır. Osmanlı İmparatorluğu’nda 16’ncı yüzyılın öne çıkan bürokratlarından Sadrazam Piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Soğuk Kuyu Camii olarak da anılır.

Eser, 2013’te iç mekanı ve kiremit çatısı da dahil olmak üzere kapsamlı olarak yeniden inşa edilmiştir. Dolayısıyla mihrap, minber, vaaz kürsüsü, kadınlar mahfili bölümü orijinal değildir. Tavan kısmı özgün halinde olduğu gibi ahşaptan yapılmıştır. Tek şerefeli minareye sahiptir.

Piri Mehmet Paşa, Amasya’da yetişmiş, medrese eğitimi görmüş, kadılık yapmış ve Anadolu defterdarlığı ile bürokratlık kariyerine başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuya yönelik Çaldıran Savaşı’nda bulunmuş, harp meclisinde söylediği sözlerle Padişah Yavuz Sultan Selim’in ilgisini çekmiştir. Sefer dönüşünde, 1514’te vezir yapılır. Dört sene sonra 1523’teki emekliliğine kadar sadrazamlığa tayin edilir.

Döneminde Belgrat ve Rodos fetihleri gerçekleşmişti. İnzivaya çekildiği Silivri’deki çiftliğinde 1532’de hayata gözlerini yumduğu bilinir. Türbesi Silivri’de yaptırdığı caminin yanındadır. Ciddi, tedbirli ve kudretli biri olarak bilinirdi. Şiirleri vardır. Piri Mehmet Paşa Camii’nin yanı sıra geride birçok hayırlı eser bırakmıştır.

Piri Mehmet Paşa CamiiPiri Mehmet Paşa Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler