Özel Sen Jorj Hastanesi

Özel Sen Jorj Hastanesi

Özel Sen Jorj Hastanesi

İstanbul’un en eski sağlık kurumlarından biri olan Özel Sen Jory Hastanesi, 1872 yılında Beyoğlu Galata’da Avusturya Lisesi’nin hemen karşısına inşa edilir. Mimar Emilio Faracci tarafından tasarlanan hastane binası, açıldığı günden bu yana sayısız kimseye şifa olurken, şehrin tarihine de tanıklık eder.

1872 yılında İstanbul’da bir kolera salgını yaşanır. Salgının tedavisi amacıyla Avusturya’dan gönüllü olarak gelen iki rahibenin Galata Kulesi yakınlarında başlattığı sağlık seferberliğine diğer rahibeler de katılır. 1893 yılında ilk çocuk kliniğini bünyesine katan kurum, göz kliniği ve poliklinik hizmetlerinin de adapte edilmesiyle birlikte hastane statüsüne geçer.

1914 yılına kadar Osmanlı padişahının da içinde bulunduğu milletlerarası bir komite tarafından finanse edilen kurum, hizmete açılan diğer birimlerle büyümeye devam eder. 1927 yılında ek binasının bünyesine eklenmesiyle birlikte farklı branşlara da yer veren kurum, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya ile diplomatik ilişkilerin kesintiye uğramasına rağmen, başkentten gelen kararla hizmet vermeye devam eder.

1968 ve 2000 yıllarında yapılan onarım çalışmaları sonrası tümüyle yenilenen ameliyathanesi ve birimleriyle halen tüm temel branşlarda hizmet veren kurum, Alman ekolünden gelen hemşireleri, samimi atmosferi ve tarihi dokusu ile alışılagelmiş hastane havasından uzaktır. Konser, resim sergisi gibi sanatsal etkinliklere de yer verilen hastane, sağlıkta olduğu kadar sanatsal ve kültürel fonksiyonuyla da öne çıkar. 

Özel Sen Jorj HastanesiÖzel Sen Jorj HastanesiÖzel Sen Jorj Hastanesi

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:24

  İnanılmaz bir hizmet gösteriyorlar hakkını veriyorlar.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler