Merkez Efendi Köftecisi

Merkez Efendi Köftecisi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Zeytinburnu ilçesinin öne çıkan lezzet duraklarından Merkez Efendi Köftecisi, Merkez Efendi Caddesi üzerindeki ulaşımı kolay bir sokakta konumlanır. Tarihi geçmişi eskilere dayanan, semt sakinlerinin yanı sıra şehrin dört bir yanındaki müdavimlerinin vazgeçilmezi olan yiyecek-içecek noktası, lezzetinin yanı sıra ambiyansıyla da dikkat çeker. 

Tarihi, Kurucusu İsmet Tatlıdil’in 1917’de Bursa iline bağlı İnegöl’de açılan köfteci dükkanına uzanır. İsmet Tatlıdil’in oğulları Fahri ve Rahmi’nin bugünkü dükkanı 1962’de açması ile gelenek İstanbul’a taşınır. Dükkan, Osmanlı yadigarı tarihi Merkez Efendi Camii’nin yanı başında, kısa süre içerisinde semtin bir diğer simgesi haline dönüşür.

Kuşaklar boyu sürdürülen geleneğin merkezindeki Rahmi Usta Special adıyla sunulan köftesi, Tarihi Merkez Efendi usulü piyaz ve ayranı ile öne çıkar. Köfteyle birlikte servis edilen sosu meşhurdur. Öğle saatlerinde çevredeki esnafın yoğun olarak geldiği, vazgeçilmez bir dükkandır. Günün özellikle öğle saatlerinde yoğunluğun arttığı Merkez Efendi Köftecisi, hafta sonları da ağırlıklı olarak aileleri ve dostlarıyla gelen konuklarını ağırlar. Sıcak, samimi bir ortamdır. Kapalı ve açık alanı vardır. Yaz aylarında açık alanda köfte-piyaz deneyimi ayrı bir keyiftir.

Merkez Efendi KöftecisiMerkez Efendi KöftecisiMerkez Efendi KöftecisiMerkez Efendi Köftecisi

Yorumlar

 • guvenylmz
  18.01.2023 07:07

  Meşhur Köfteci

 • mustafaalii
  23.12.2022 06:46

  Köftesi harika çok lezzetli şiddetle tavsiye ederim fiyatlar da normal.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler