Karyağdı Tekkesi

Karyağdı Tekkesi

Karyağdı Tekkesi

Karyağdı Tekkesi, İstanbul’un Eyüp ilçesindeki tepelik alanda bulunan meşhur Piyer Loti Kahvesi’ne yakın bir konumda bulunur. İki sokağın kesiştiği noktada yer alan yer, aslen bir Bektaşi tekkesidir. Tekkenin tarihi geçmişi incelendiğinde Anadolu’dan gelmiş erenlerden biri olarak kabul edilen Karyağdı Baba tarafından kurulduğu ve isminin de buradan geldiği bilinir. Mimarisine bakıldığında 16'ıncı yüzyılda yaptırıldığı anlaşılan yapıda yeşil renkler ağırlıktadır ve etrafı çevrilidir. Yapının 16'ıncı yüzyıla tarihlenmesindeki bir başka neden ise Karyağdı Baba’nın 1453’teki İstanbul fethinde savaştığı bilgisinin bulunmasıdır. Anlatılır ki Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in yeniçeri ordularıyla gerçekleştirdiği bu fetihte merhum zat da yer almıştır. Tekkenin 19’uncu yüzyılın ilk yarısında yıktırıldığı bilinir. Bir süre geçtikten sonra yeniden açılan tekkenin yangından sonra yıkılan yapılar onarılıp, ardından inşa edilen kısmında dini ayinler yapıldığı da bilinenler arasında yer alır. Tekke haziresinde birden fazla kişinin defni mevcuttur. Bunlar arasında 1812 yılında vefat eden Süleyman Baba ve 1817 yılında hayata gözlerini yuman Kalyoni Mehmet Baba sayılabilir. Piyer Loti’nin gizli hazinelerinden biri olan Karyağdı Tekkesi, 15’inci yüzyıldan beri her gün Haliç’i ve İstanbulluları selamlamaya devam eder.

Karyağdı TekkesiKaryağdı TekkesiKaryağdı TekkesiKaryağdı Tekkesi

Yorumlar

 • fatmagulsever
  20.07.2022 07:31

  Manevi bir yer. Türbenin yanında yaşayan teyze çok sıcak kanlıydi ve bize bir kaç erik ikram etmişti. Pierloti kahvesinin biraz yukarısında kalıyor. yamacı çıkmak biraz yorabilir ama

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler