İnceğiz Mağaraları

İnceğiz Mağaraları

İnceğiz Mağaraları

Çatalca bölgesi yer alan etkileyici mağaralar, İstanbul’un etkileyici tabiat güzellikleri arasındadır. Hem köylere hem de çeşitli piknik alanlarına yakın olmasından dolayı yöre halkı burayı sıklıkla ziyaret eder. Mağara yakınlarındaki köy aynı isimle anılır. Bu mağaraların en ilginç özelliklerinden bir tanesi de “Kemal Sunal Mağaraları” şeklinde anılmasıdır. Bunun nedeni başta Davaro filmi olmak üzere pek çok Kemal Sunal filminin bu mağaralarda çekilmesidir. Diğer yandan Tarkan filmleri de aynı şekilde burada çekilir. İnceğiz Mağaraları’nın toplamda 4 kat civarında olduğu görülür. Dışarıdan bakıldığında bu katlara kolay bir şekilde çıkılacağı zannedilir. Ancak özellikle üst kattaki kısımlara ulaşmak oldukça zordur. İnceğiz Mağaralarının içindeki şapel kalıntıları ile çeşitli galeriler ziyaretçilerden büyük ilgi görür. Galerilerin önemli bir kısmı ikinci kattadır. Bu kayalar zamanında insan eli ile oyulmuş bir tür yerleşim yeri olarak değerlendirilir.

Bu tarihi apartmanların kullanımı yaklaşık 5 bin sene öncesine kadar uzanır. Mağaraların hemen etrafında hafta sonlarında büyük ilgi gören mesire alanları bulunur. Aynı zamanda İnceğiz Mağaraları’nı ziyaret edenler İnceğiz köyünü de keşfetme fırsatı bulur. Buradaki kayalar esasen oyuk şeklinde olduğundan mağara kavramına uyar; fakat yapı bir tür yerleşim yeridir. Bu nedenle çoğu zaman mağara ifadesi yerine eski apartman tanımı da yapılır. Hatta bir köyün bütünü ile burada yaşadığı söylenir. İnceğiz Mağaraları’nın katları zaman içerisinde depremlerin etkisi ile ciddi şekilde zarar görür ve aşınır.

İnceğiz Mağaraları aynı zamanda pek çok rivayete ev sahipliği yapar. Tarihe meydan okuyan mağaraların aslında Cenevizlilerden miras kaldığı söylenir. 5 bin yıllık İnceğiz Mağaraları Kalkolitik Dönem’den bugüne kadar gelmeyi başarır. Yakın zaman önce bölge kaymakamlığı bir proje neticesinde bu mağaralara giden patika yollara çeşitli tahta merdivenler döşer.

İnceğiz Mağaralarıİnceğiz Mağaralarıİnceğiz Mağaralarıİnceğiz Mağaraları

Yorumlar

 • Yeliz Gencin
  24.08.2021 13:07

  Esrarengiz bir yer. Çok küçük yaşlarda gitmiştim özel bir atmosferi var.

 • furkanakay
  28.06.2022 07:26

  Geçen ay gitme fırsatı bulmuştum fotoğrafçıların göz bebeği bir yer :)

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:33

  İnsan görünce buralarda nasıl yaşamışlar diye bir düşünmüyor değil.

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 06:59

  Uzun zamandır çok eğlendiğim bir yer ortam olarak rahat temiz hava güzel mağara çok ilgimi çekti güzel fotoğraf çekilecek açıları var en önemlisi çevre de çok güzel cana yakın kedi ve köpekler var

 • ardacetinkaya
  01.09.2022 15:28

  Çatalcanın inceğiz köyünde yer alıyor gitmenizi tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler