Hüseyin Ağa Camii - GeziBilen

Hüseyin Ağa Camii

Hüseyin Ağa Camii

İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan Beyoğlu’na bağlı Hüseyin Mahallesi’nde yer alan ve Hüseyin Ağa Camii olarak da adlandırılan Ağa Camii, halen daha faal bir şekilde hizmet vermektedir. Sakızağacı Sokağı ile dünyaca ünlü İstiklal Caddesi’nin kesiştiği noktada konumlanan Hüseyin Ağa Camii, sonradan Şehid Muhtar Bey Mahallesi sınırları içine dahil edilmiştir.

Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa’nın yaptırdığı cami, kagir çatılı en eski yapılardan biridir. Minaresi solunda değil de sağ tarafında bulunan Hüseyin Ağa Camii, Hadika’nın yazma nüshalarında ise ‘Emin Bey Camii’ olarak geçer. İbadete açılış tarihi 1596 tarihine kadar uzanan ve klasik Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Hüseyin Ağa Camii’nin fıskiyesinden, eski kaynakların çoğunda Türk taş oymacılığının en şaheser örneği şeklinde bahsedilir. Bahsi geçen fıskiyenin de Eyüp’teki Oluklu Bayır Tekkesi’nden getirtildiği söylenebilir. Yine Galata Sarayı Ağalarından biri olan Davud Ağa’nın 1646 tarihli kabrinin bulunduğu cami mihrabı da kesinlikle görülmeye değer.

Ana caddeye kadar görülebilen hazire taşları 1934 yılında kaldırıldığı için maalesef ki günümüze kadar ulaşamamıştır. 2014 yılında kapsamlı bir restorasyon geçirerek tekrardan ibadete açılan Hüseyin Ağa Camii’nin ilk halinin kubbeli olduğuna dair söylentiler de vardır. Caminin yan duvarlarında hem üstte hem de alt kısımda dörder tane pencere olmakla birlikte üstteki pencereler kemerli iken renkli camlar ile muazzam bir görünüme kavuşturulmuş. Son yapılan restorasyonun ardından duvarların belli bir bölümü ise eşsiz Kütahya çinileri ile donatılmıştır.

Hüseyin Ağa CamiiHüseyin Ağa CamiiHüseyin Ağa Camii

Yorumlar

 • muratty
  17.11.2022 09:06

  Taksimin göbeğindeki en tarihi camii;her vakit namazında dolu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota