Hoşdere Millet Bahçesi - GeziBilen

Hoşdere Millet Bahçesi

Hoşdere Millet Bahçesi

Toplamda 142 bin metrekarelik dev bir alana kurulu olan Hoşdere Millet Bahçesi, sürdürülebilirlik esası ile hizmet verir. Temel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nda olduğu üzere cami merkezli bir yapılaşmanın çevresinde konutları barındırır. Bu mimari, Türkiye’de de ilk defa uygulanmış olur. Kapasitesi 2 bin 500 kişi olan caminin çevresi sularla çevrilidir. 7 bin metrekarelik gölet üzerinden akan sular burada bir havuza aktarılır. Bu havuz, caminin görünümüne çok özel bir hava katar. Hoşdere Millet Bahçesi içinde 2 bine yakın ağaç yer alır. Bu ağaçların 34 ayrı türde olduğu görülür. Diğer yandan 5 bin metrekarelik bir çayır, özel etkinlikler için ayrılmış durumdadır.

Yakın zaman önce buraya yerleştirilen özel güneş panelleri sayesinde park aydınlatması sağlanır. Aynı zamanda elektrikli araçlar için belli sayıda şarj istasyonları yerleştirilir. Bu şarj üniteleri güneş enerji panelleriyle de desteklenir. İstanbul’un en güzel tabiat alanlarından biri olan Hoşdere Millet Bahçesi’nde şu anda oldukça işlevsel yürüme yolları, herkesin keyifle kullanabileceği bisiklet yolları, meyve bahçeleri, tema bahçeleri, piknik bölümleri ve spor sahaları yer alır. Özellikle hafta sonları keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyen İstanbul halkı Hoşdere Millet Bahçesi’ne yoğun ilgi gösterir.

Hoşdere Millet Bahçesi 17 Kasım 2018 tarihinde açılır. Aynı dönemde Cumhurbaşkanı tarafından üst üste açılışı yapılan dört millet bahçesi daha bulunur. Özellikle biyolojik göletiyle ilgi gören büyük alan, konum olarak Başakşehir’de yer alır. Toplu taşıma araçları sayesinde buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 89M, 144A ya da 418, buradan geçen otobüslerden bazılarıdır. Özel otomobilini kullanarak gelmek isteyenler ise Esenyurt- Hoşdere yolunu takip edebilir. Hoşdere Millet Bahçesi’ne giriş yapmak ücretlidir.

Hoşdere Millet BahçesiHoşdere Millet BahçesiHoşdere Millet Bahçesi

Yorumlar

 • buseats2
  11.11.2022 07:46

  Hoşderede ferah çok güzel bir park. Sitelerin arasında yemyeşil küçük bir göleti olan ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz Serin bir park.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota