Haydarpaşa Garı - GeziBilen

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı

İstanbul’un tam anlamıyla sembol mekânlarından biri olan tarihi Haydarpaşa Garı, tüm ihtişamıyla yıllardan bu yana ayaktadır. Yakın zaman önce çatısı yanmasına rağmen başarılı bir restorasyon süreciyle yeniden hizmet vermeye başlayan gar, bugüne kadar pek çok dizi ve sinema yapımına ev sahipliği yapmayı başarır. Oldukça estetik bir görünüme sahip olan bu etkileyici mekanın yapımı 1906 senesinde gerçekleşir. II. Abdülhamit zamanında yapımına başlanan Haydarpaşa Garı, iki sene içinde tamamlanır. Yapımını o dönem bir Alman firması üstlenir. III. Selim’in bir paşası olan Haydar Paşa’nın adı buraya verilir. İstanbul ve Bağdat arasındaki demir yolunun başlangıç noktası olarak planlanır. Osmanlı’nın son dönemlerindeyse daha çok Hicaz seferlerin ağırlık verilir. Şu anda TCDD için bir ana istasyon olarak kabul edilir. Diğer yandan da banliyö seferleriyle de kent ulaşımına bir ölçüde katkı sağlar.

Haydarpaşa Garı’nın en önemli avantajı, denizin kıyısındaki özel konumudur. Pek çok yerden görülebilen mekanın mimari detayları hayranlık duygusu uyandırır. Turistik ziyaretlerde de önemli bir yer tutan tarihi garın proje uygulama süreçlerinde İtalyan taş ustaları da destek verir. İlk büyük darbesini 1917 senesinde gerçekleşen büyük bir yangınla beraber alır. 1979 senesinde ise bir tanker ve geminin Haydarpaşa yakınlarında çarpışması nedeniyle zarar görür. Bu kazadan sonra onarılır ve günümüzdeki haline kavuşturulur.

Hala mimarisi parmakla gösterilen Haydarpaşa Garı, harika manzarası ile tüm İstanbul’u selamlıyor. Şehrin tanıtım filmlerinde her daim kendine yer bulan gar, klasik Alman mimarisini yansıtır. Binaya kuşbakışı bakıldığında “U” harfini andıran bir görünüme sahip olduğu gözlemlenebilir. Toplamda 100 bin ahşap kazık üstüne inşa edilen garın çok şiddetli bir depremde bile yıkılmayacağı tahmin edilir.

Haydarpaşa GarıHaydarpaşa GarıHaydarpaşa GarıHaydarpaşa Garı

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:48

  Kesinlikle çok güzel bir yer turistik ve tarihi bir yer arka kısmında kazılar var tarihi eserler bulunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota