Hava Şehitliği

Hava Şehitliği

Hava Şehitliği

Hava Şehitliği İstanbul’un Fatih İlçesi’nde konumlanır. Tam olarak Saraçhanebaşı’ndaki Fatih Parkı’nda bulunan şehitlik 2 Nisan 1914 senesinde oluşturulur. Temel atma töreni öncesinde anıtın bulunduğu alan büyük bir tahta perde ile kuşatılır. Anıt ile beraber yapımı 2 senenin sonunda tamamlanır. Burası o dönemin başarılı mimarlarında Vedat Tek’e ait bir eserdir. Anıtın mimari özelliği Osmanlı’nın heykeltıraşlık alanında ne kadar ilerlediğini yansıtır.

Hava Şehitliği Anıtı Türk havacılık tarihinin ilk şehitleri anısına dikilir. Bu isimler Fethi, Sadık ve Nuri beylerdir. Her üçü de askeri pilot olan bu isimler havacılık alanında önemli faaliyetlere imza atar. O dönem Enver Paşa’nın özel isteği üzerine İstanbul ve Kahire arasında 2500 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirirler. Bu sembolik uçuş aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nda havacılık faaliyetlerinin başladığını gösterme amacı güder.

Askeri pilotlardan Fethi Bey ve Sadık Bey 27 Şubat 1914 günü Şam ve Kudüs arasında uçarlarken şehit olurlar. Diğer bir askeri pilot olan Nuri Bey ise bundan 12 gün sonra Yafa’da şehit düşer. İlk hava şehitleri olması bakımından oldukça önemli olan bu isimlerin mezarı bugün Suriye’deki Selahaddin Eyyubi Türbesi’nde bulunur. Fatih’te bulunan Hava Şehitliği Anıtı bu özel isimlerin anılarını canlı tutar. 

Anıt beyaz mermerlerden ve bronzdan yapılır. Heybetli bir mermer kaide üzerine oturtulur. Anıtın ilginç bir şekilde kırık olması bilinçli bir tercihtir çünkü bu yarım kalmış olan uçuşu temsil eder. 7 buçuk metre yüksekliğe sahip olan anıtın bronz bir kitabesi bulunur. Sütun yapıların üzerinde aynı şekilde yine bronzdan yapılan bir defne dalı göze çarpar. Hava şehitlerinden dolayı her sene bu anıtın önünde özel bir tören organize edilir. 

Hava ŞehitliğiHava ŞehitliğiHava ŞehitliğiHava Şehitliği

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 07:17

  1916 yılında, Türk havacılık tarihinin ilk şehitleri olan Fethi, Sadık ve Nuri Beylerin anısına yapılmış olan abide, eski Fatih Belediye binası önündeki parkta bulunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler