Handanağa Camii

Handanağa Camii

Handanağa Camii

İstanbul’un tarihi açıdan önemli camileri arasında gösterilen Handanağa Camii, zaman zaman Kuşkonmaz Camii olarak da anılır. Şehrin tarihi ilçelerinden biri olan Beyoğlu içinde bulunan cami, tam olarak Hasköy semtindedir. Haliç’e de yakın bir konumda yer alan Handanağa Camii, III. Mehmet döneminin önemli ağalarından biri olarak öne çıkan Handan Ağa tarafından inşa edilir. 15’inci yüzyılda yapılan caminin iç bölümü, bir sonraki yüzyılda İznik çinileri ile süslenir. 19’uncu yüzyılda ise mayolika çinileri dahil edilir. Cami ilk inşa edildiği dönemlerde alt bölümü bir kayıkhane olarak değerlendirilir. Toprakla doldurma işlemlerinden dolayı kıyıdan uzaklaşır. Kayıkhane bölümü sonraki dönemde ibadet mekanı şeklinde değerlendirilir ve yapıya dahil edilir. Handanağa son büyük onarımını 1960 senesinde geçirir. Bunun haricinde 1700 ve 1800’lü yıllarda iki defa daha onarılır.

Handanağa Camii, yapı olarak dikdörtgen planlıdır. Tarihi caminin sadece tek bir minaresi bulunur. Minaresi tuğladan yapılmıştır ve sıvayla kaplıdır. Çatısında ise kızıl kiremit örtü hemen dikkat çeker. Handanağa Camii ya da bir başka ifadeyle Kuşkonmaz Camii’nin yenileme çalışmalarında III. Selim ile III. Ahmed’in destekleri dikkat çeker. Camiye adını veren Handan Ağa, Fatih Sultan’ın hizmetindedir. 1807 senesinde yapılan yenilemede hünkar kasrı dahil edilir. Handanağa Camii toplamda 300 metrekarelik bir alanı kaplar. Avluyla beraber bu alan 470 metrekareye kadar yükselir.

Hünkar kasrının her iki tarafından da camiye giriş bulunur. İlk kat görece geniş bir alanken ikinci kat iki odalı olarak dizayn edilir. Hünkar kasrı ve son cemaat alanının tam olarak ortasında konumlanan minare kare biçiminde bir kaidenin üstünde oturur. Son cemaat yeri toplamda dört metrelik bir genişliğe sahiptir. Şerefenin altında ise taş konsollara yer verilir.

Handanağa CamiiHandanağa CamiiHandanağa CamiiHandanağa Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:17

  Kuşkonmaz Camii, Balat kıyısının karşısında sade mimarisi ile mavi bir kuş gibi...

 • beraattglr
  13.01.2023 14:33

  Mimar Sinan yaklaşık beş yüz YIL önce yaşamış ve sayısız eserler yapmış bir mimardır. Bunların tümü halen ayaktadır. Dünya durdukça da ayakta kalacakları kuşkusuzdur.

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:31

  Küçük şirin ve güzel bir cami, manzarasi da çok guzel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler