Halil Paşa Türbesi - GeziBilen

Halil Paşa Türbesi

Halil Paşa Türbesi

İstanbul’da yer alan Halil Paşa Türbesi, tarihi ve manevi açıdan kıymetli bir yapıdır. Özellikle yerli ziyaretçilerin dua etmek için sıkça geldiği bu özel türbe, kesme taşlardan inşa edilir. Halil Paşa Türbesi konum itibariyle Aziz Mahmut Efendi Sokağı’nda yer alır. Türbe görece meyilli bir arazi üzerine yapılır. Kesme taş ve kemerli olan kapı üzerinden toprak avluya giriş yapılır. Çevresini bir bölümü yıkılan, yüksek ve pencereleri olan bir duvar yapı kaplar. Toprak avlunun hemen sağ bölümündeki ufak hazirede günümüzde sadece altı kabir bulunur. Şahideler ise tümüyle ortadan yok olur. Türbenin sadece alt kısmındaki kaideler varlığını sürdürür. Hazirenin ön tarafında medreseden adeta eser kalmaz. Medrese o dönemler “Celveti Dergâhı” adına yaptırılır. Bu aynı zamanda Kapıcı Tekkesi olarak da anılan bir dergâhtır. Zaten bu isim hemen yan taraftaki sokağa da verilir.

Avlunun karşı kısmında iki ayrı türbe dikkat çeker. Bu türbelerden biri büyük, diğeri görece epey küçüktür. Büyük olan türbe Halil Paşa’ya, küçük türbe ise oğlu olan Mahmut Bey için yaptırılır. Hatta çok yakınlarda da Aziz Mahmud Hüdayi Efendi’ye ait bir türbe daha vardır. Önemli türbelerin birbirine yakın olması buranın ilgi görmesinde etkili olur. Arkeoloji Müzesi bilgilerine göre Halil Paşa Türbesi 1759 senesinden önce inşa edilir.

Üsküdar sınırları içinde bulunan Halil Paşa Türbesi, kolay bir ulaşıma sahiptir. Türbede sandukası bulunan Halil Paşa, Osmanlı’nın önemli isimleri arasındadır. Kendisi Kayseri şehrinde Tavlusan’da çeşme, kütüphane ve cami yaptırır. Bu yapılar farklı nedenlerden dolayı bugüne ulaşamaz. Halil Paşa yaşadığı dönemde adil bir devlet adamı olarak tanınır. IV. Murat ve II. Osman dönemlerinde sadrazamlık görevini başarıyla yürütür.

Halil Paşa Türbesi Halil Paşa Türbesi Halil Paşa Türbesi Halil Paşa Türbesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:21

  Dış cephesinde Çeşme, hemen karşı köşesinde Çeşme kalıntıları (Şehzade Beyazıt Çeşme) var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota