Hacı Abdullah Lokantası 1888

Hacı Abdullah Lokantası 1888

Hacı Abdullah Lokantası 1888

Türkiye’nin en eski lokantaları arasında yer alan Hacı Abdullah Lokantası 1888, adından da anlaşılacağı üzere 19’uncu yüzyılın sonlarından bu yana hizmet vermeyi sürdürür. Ahilik Teşkilatı’nın bir anlamda devamı niteliğinde olan mekan, uzunca bir süre babadan oğla geçer. Özel şirketlere kaptırılmayan bu köklü lokantanın tarihi Osmanlı Dönemi’ne uzanır. 1888 senesinde açılışını yapan mekânın ilk adı “Abdullah Efendi” olarak belirlenir. Mekân konum olarak Karaköy Rıhtımı içindedir. O yıl Sultan II. Abdülhamit Han” ruhsatı bizzat verir. Abdullah Usta, sarayın en önemli aşçıları arasında yer alır. Kısa sürede önemli bir ün yakalayan lokanta, o dönemde resmi heyetler için tercih edilir.

1915 senesinde Abdullah Efendi Lokantası olarak bilinen mekan, Beyoğlu’na taşınmak durumunda kalır. İstiklal Caddesi üzerinde konumlanan lokantanın yeni adres Rumeli Han’ın zemin katı olur. Usta-çırak mantığıyla belli aralıklarla el değiştirir. 1940 senesinde bugünkü Sadri Alışık Sokağı’na taşınır. Yeni yerinde ise “Hacı Salih” adını alır. Şu an bulunduğu yer olan Sakızağacı Caddesi’ne ise 1958 senesinde taşınır. 1983 senesinden itibaren günümüzdeki adını kullanır. Osmanlı torunlarından alınan bayrak, bugün hala başarıyla taşınmaya devam eder. Lokanta bir asrı aşmış tarihine yakışan bir dokuya ve atmosfere sahiptir. Lezzetinden ve ruhundan ödün vermeden yoluna devam etmeyi başaran Hacı Abdullah Lokantası 1888, kendi alanında en eski mekânlardan biri olarak bilinir.

Hacı Abdullah Lokantası 1888, üne kavuştuğu yıllarda saray mutfağına ağırlık verir. Bu mutfağın halka açılmış olması, gösterilen ilginin en önemli nedeni olarak yorumlanır. Hikmet Abdullah vefat ettikten sonra kardeşleri ve çocukları, mekânı işletmeyi sürdürür. Hala aynı lezzeti koruyan lokanta, Türk-Osmanlı mutfağını yakından tanımak isteyenler için ideal bir tercih olacaktır.

Hacı Abdullah Lokantası 1888Hacı Abdullah Lokantası 1888Hacı Abdullah Lokantası 1888Hacı Abdullah Lokantası 1888

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:25

  Lezzetli ve nostalji Restorant

 • ftherdincc
  04.01.2023 09:18

  Yemekler lezzetli çeşit çok. Restaurant tarihi çok eski, fiyat biraz pahalı ama yolunuz düşerse uğrayınız

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler