Galata Kulesi - GeziBilen

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi hiç şüphesiz ki İstanbul’un en özel, en ihtişamlı yerleri arasındadır. Şehrin merkezinde yer alması ve pek çok noktadan kendini gösterebilmesi, ihtişamına apayrı bir boyut kazandırır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin her daim gezi durakları arasında kendine yer bulan tarihi mekan, İstanbul’un tanıtım filmlerinde en başta kullanılan figürlerden birisidir. İstanbul’la alakalı pek çok logoda Galata Kulesi’ne yer verilir. Bir anlamda İstanbul gibi büyük ve özel bir şehrin sembolleri arasındadır. Şehrin tarihi mekanları düşünüldüğünde akla ilk etapta gelen Galata Kulesi, aynı zamanda pek çok masala, hikayeye ev sahipliği yapar. Burası diğer yandan çok sayıda savaş ve istilaya şahitlik etmiştir. Tüm olumsuzluklara rağmen hala ayakta kalıp bugüne dek ulaşabilen tarihi kule, 528 senesinde inşa edilir. İlk kurulduğu dönemde bugünkü yerinden daha uzaktır.

Yapıldığı ilk zamanlar bir fener kulesi olarak amaçlanır. O dönem tümüyle ahşaptan olan kule, denizcilere yol göstermede önemli bir rol oynar. 13’üncü yüzyılda gerçekleşen Latin saldırılarında kulenin ilk hali tarihe karışır. 1348 senesinde Cenevizliler, kulenin yeniden inşa edilmesini sağlar. Bu defa yığma taş tekniğine başvurulur ve şehir savunmasına önemli bir katkı sunması beklenir. Nitekim İstanbul’un fethedilmesinden sonra burası ile alakalı beklentiler daha da yükselir.

Savunma ve gözlem noktasında çok önemli bir misyonu olan Galata Kulesi, aynı zamanda 1500’lü yıllarda tersane esirlerine ev sahipliği yapar. Hatta bir dönem burada bir rasathane kurma fikri dahi gelişir. Bizanslılar burayı “Büyük Burç” anlamına gelen “Megalos Pyrgos” ismiyle anar. Ayrıca kule adının, Yunancada süt manasına gelen Gala sözcüğünden türetildiği söylenir. 77 metrelik uzunluğa sahip olan kuleye çıktığınızda sizi inanılmaz bir İstanbul manzarası bekliyor olacaktır.

Galata KulesiGalata KulesiGalata KulesiGalata Kulesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota