Galata Kulesi - GeziBilen

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi hiç şüphesiz ki İstanbul’un en özel, en ihtişamlı yerleri arasındadır. Şehrin merkezinde yer alması ve pek çok noktadan kendini gösterebilmesi, ihtişamına apayrı bir boyut kazandırır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin her daim gezi durakları arasında kendine yer bulan tarihi mekan, İstanbul’un tanıtım filmlerinde en başta kullanılan figürlerden birisidir. İstanbul’la alakalı pek çok logoda Galata Kulesi’ne yer verilir. Bir anlamda İstanbul gibi büyük ve özel bir şehrin sembolleri arasındadır. Şehrin tarihi mekanları düşünüldüğünde akla ilk etapta gelen Galata Kulesi, aynı zamanda pek çok masala, hikayeye ev sahipliği yapar. Burası diğer yandan çok sayıda savaş ve istilaya şahitlik etmiştir. Tüm olumsuzluklara rağmen hala ayakta kalıp bugüne dek ulaşabilen tarihi kule, 528 senesinde inşa edilir. İlk kurulduğu dönemde bugünkü yerinden daha uzaktır.

Yapıldığı ilk zamanlar bir fener kulesi olarak amaçlanır. O dönem tümüyle ahşaptan olan kule, denizcilere yol göstermede önemli bir rol oynar. 13’üncü yüzyılda gerçekleşen Latin saldırılarında kulenin ilk hali tarihe karışır. 1348 senesinde Cenevizliler, kulenin yeniden inşa edilmesini sağlar. Bu defa yığma taş tekniğine başvurulur ve şehir savunmasına önemli bir katkı sunması beklenir. Nitekim İstanbul’un fethedilmesinden sonra burası ile alakalı beklentiler daha da yükselir.

Savunma ve gözlem noktasında çok önemli bir misyonu olan Galata Kulesi, aynı zamanda 1500’lü yıllarda tersane esirlerine ev sahipliği yapar. Hatta bir dönem burada bir rasathane kurma fikri dahi gelişir. Bizanslılar burayı “Büyük Burç” anlamına gelen “Megalos Pyrgos” ismiyle anar. Ayrıca kule adının, Yunancada süt manasına gelen Gala sözcüğünden türetildiği söylenir. 77 metrelik uzunluğa sahip olan kuleye çıktığınızda sizi inanılmaz bir İstanbul manzarası bekliyor olacaktır.

Galata KulesiGalata KulesiGalata KulesiGalata Kulesi

Yorumlar

 • trgy6060
  17.07.2022 11:08

  müzekart olmak zorundamı yoksa burdan kare kod ilede oluyormu?

 • kenanus
  10.07.2022 23:46

  Kulede müzekart kart geçerlidir. Müzekartsız giriş ücreti 2022 itibari ile 175 TL dir.

 • aleynaayenerr
  20.07.2022 09:25

  Hem gün ışığında hem gece aydınlatmaları altında güzel manzaralara ve hediyelik eşya mağazasına sahip İstanbul'da gidilmesi gereken yerlerden biri

 • trgy6060
  12.07.2022 07:17

  galata kukesine çıkmayı çok istiyorum gerçekten. yıllardır uzaktan, dışarıdan bakıyorum bir kezde oradan istanbula bakmayı istiyorum.

 • 6oojlGcQ
  02.08.2022 22:20

  İstanbul'a aşık olma nedenlerim den biri 🌼

 • christopher
  22.08.2022 05:55

  Mükemmel

 • murattrahim
  23.10.2022 16:15

  İstanbulun tarihi ve eski yapılarının bulunduğu Beyoğlu bölgesinde bulunan gezilmesi görülmesi gereken bir yapı. Müze kart ile giriş yapılabiliyor. Özellikle erken saatlerde giderek yüksekten İstanbul manzarasının keyfini çıkarmanızı öneririm

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota