Ayas Paşa Türbesi

Ayas Paşa Türbesi

Ayas Paşa Türbesi

İstanbul’un en sembolik yerlerinden biri olan Eyüp Sultan Külliyesi içerisinde mükemmel bir konuma sahip olan Ayas Paşa Türbesi, bir Mimar Sinan şaheseri olması ile ünlenmiştir. Etrafının açıklık olduğu ve inşa tarihi 1536 senesine kadar uzanan türbe ile ilgili en önemli söylenti ise Mimar Sinan’ın ilk eseri olduğudur.

Eyüp Sultan Camii’nin iç avlusunun Bostan İskelesi’ne açılan kapısının sol kısmında yer alan Ayas Paşa Türbesi’nin kubbesi tek olmakla birlikte dört mermer sütun üzerine oturtulmuştur. Beybaba Sokağı’nın sağ köşesinde bulunan Ayas Paşa Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından biri olan Ayas Paşa için inşa edilmiştir. Lütfi Paşa’nın tavsiyesi ile yaptırılan türbe her ne kadar mimari açıdan dikkat çekici olmasa da iç kısmı çok daha özenli bir şekilde dizayn edilmiştir.

Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan en eski yapılardan biri olan Ayas Paşa Türbesi, en çok da Eyüp Sultan Camii’ne gelenlerin ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Dolayısı ile her yıl binlerce ziyaretçisi olan türbe zaman içinde pek çok onarımdan geçtiği için halen ilk günkü gibi durmayı başarmıştır.

Ayas Paşa TürbesiAyas Paşa TürbesiAyas Paşa Türbesi

Yorumlar

 • ezgicam
  07.07.2022 07:25

  Bir kitapta okumuştum Mimar Sinan’ın eseri olan bu yer 1536 senesine dayanıyormuş 😳

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler