Bayezid-i Bistami Hazretleri Türbesi - GeziBilen

Bayezid-i Bistami Hazretleri Türbesi

Bayezid-i Bistami Hazretleri Türbesi

İranlı mutasavvıf Bayezid-i Bestami 800’lü yıllarda Horasan yakınlarında Bistam şehrinde doğmuştur. Asıl adı Tayfur Bin İsa olan Bayezid-i Bestami, Anadolu’nun önde gelen erenlerindendir. Oldukça dindar olan bu erenin, bu mertebeye nasıl geldiğini soranlara ‘’ Dünyayı topladım, kanaat ipi ile bağladım, sonra onu sadakat küpüne koydum, ümitsizlik denizine attım, bundan sonra rahata kavuştum.’’ diye cevap verdiği söylenilir. 

Bayezid-i Bistami (Bestami) Hazretleri’nin türbesi iç turizmin ilgi çekici bölgelerinden biri olan Kırıkhan Alaybeyli köyüne 4 kilometre mesafede bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Yakınlarında Helenistik dönem kale kalıntısı, su kemerleri de bulunan türbe Hatay’da ziyaret etmeye değer yerlerden birisidir. 2012-2013’te restore edilen türbe, aynı yerde bulunan caminin içerisinde bulunur. Birbirine kapılarla bağlanan diktdörgen planlı ve tonozlu bir yapıdır. Türbe içerisinde giriş kısmında iki kabir yer alır. Bunlardan biri Bestami Hazretlerinin çobanına diğer de Mustafa Şevki Paşa’ya aittir. Bayezid-i Bestami’nin mezarı ise diğer odada tek başınadır. Türbe dışındaki kabirlerde ise Mustafa Şevki Paşa’nın yakınları yer alır. Rivayetlere göre kendisi 848 yılında vefat edince hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Kırıkhan’a, başka bir rivayete göre Bistam’a defnedilmiştir. Bistam’da da bir kabri bulunmaktadır.Görseller: irkenderun.org, trthaber, Gezgince

Bayezid-i Bistami Hazretleri TürbesiBayezid-i Bistami Hazretleri Türbesi

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:10

  Türbeyi ve çevresini çok güzel yapmışlar asansör bile var, Beyazıd-i Bestami hazretlerinin kabri bulunan bu yerde Huzurlu ortama hakim. Mutlaka ziyaret ediniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota