Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi - GeziBilen

Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi

Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi

Hatay’da Osmanlı yönetiminin başladığı tarihten itibaren önem verilen Haç ve İpek Yolu güzergahının güvenliği konusu, hem bölgenin gelişimi hem de nüfusun artışında etkili oldu. Şehirde sayısız yapı inşa edildi. Bu kapsamda Hatay’da doğan Şeyh Ahmet Kuseyri; devlet yönetiminin yanı sıra din adamı, alim ve bilgin olarak öne çıktı. Tıptan tarihe, tasavvufa kadar her dalda büyük başarı gösterdi. Genç yaşta tanındı. Dersler verdi, fakirlere yardım etti. Hristiyan-Müslüman herkese iyilikler bahşetti. Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır’a yaptığı sefere katıldı; dular okudu, buna karşı Padişah Yavuz Sultan Selim ve askerleri ‘Amin’ derdi. Başarıyla sonuçlanan 1517’deki Ridaniye Seferi’nin ardından da Halep’te bulundu. Osmanlı adına bölgedeki güvenlikten imar faaliyetlerine hemen her şeyden sorumlu isimdi. Bölgenin Osmanlı hakimiyetine girmesinde, halkın yönetimi benimsemesinde önemli katkıları oldu. Günümüzde bölge halkı ile çevre illerden gelenlerin yoğun ilgi gösterdiği Hatay’ın güney ucuna yakın Şenköy’deki, tarihin aydınlık yüzlerinden birinin ebedi ikametgahı olan Şeyh Ahmet Kuseyri Türbesi ve Şeyh Ahmet Kuseyri Camii, bölgenin öne çıkan manevi değerleri arasında gösteriliyor.

Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve TürbesiŞeyh Ahmet Kuseyri Camii ve TürbesiŞeyh Ahmet Kuseyri Camii ve TürbesiŞeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:05

  🕌

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota