Arsuz - GeziBilen

Arsuz

Arsuz

Hatay’ın Akdeniz’e olan kıyısıyla Amanos Dağları arasında kalan Arsuz, şehrin en eski yerleşkelerinden biridir. Hatay’ın yerleşik hayat tarihi milattan önce 4 bin yılına kadar uzanır. Kenan Bölgesi ve Mezopotamya’nın birleştiği yer olarak bilinen şehrin en eski yerleşkelerinden biri olan Arsuz da tarihiyle göz doldurur. Tarih boyunca pek çok farklı isimle anılan Arsuz’un bilinen ilk ismi Rhosus’dur. Daha sonra Rhopolis, Port Panel, Kabev, Arsous ve Arsuz olarak anılmış olan yerleşke; özellikle Büyük İskender’in en önemli adamlarında General Selevkos I. Nikator’un egemenliğine girmesiyle bilinir. Arsuz daha sonra Roma, Bizans, Memlüklüler, Araplar, Osmanlı ve Türkiye toprağı olur. Zaman içerisinde pek çok medeniyet ve onların sayısız kültürüne ev sahipliği yapan Arsuz, 2012 yılında bucak olmaktan çıkarılıp ilçe sıfatını alır. Hatay’a gelen yerli ve yabancı turistlerin hem doğal güzelliğini hem de tarihi zenginliğini görmek için sıraya girdiği Arsuz, “süt ve bal kokan topraklar” ile “iki nehir arasındaki ülke” kültürlerinin harmanlandığı yerdir.

ArsuzArsuzArsuzArsuz

Yorumlar

 • Q0XtmCYQ
  02.05.2022 07:27

  Thanks for info but the photos are not refelecting the beauties of Arsuz. If you want I can share with you some photos that reveals real Arsuz landscapes

 • cemmelih
  03.11.2022 11:46

  Arsuz, Hatay ilinin bir ilçesidir. Amanos Dağları ve Akdeniz kıyısı arasında yer almaktadır.

 • MZ7vr95I3QUz
  27.07.2023 18:28

  Arsuz özellikle yaz aylarında turistik olarak çok kalabalık ve güzeldir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota