Botanik Bahçe - GeziBilen

Botanik Bahçe

Botanik Bahçe

Türkiye’nin en otantik şehirleri arasında yer alan Gaziantep’in 2009 yılında kurulan botanik bahçesi, şehrin merkezinde doğayla iç içe bir tabii hazinedir. Botanik Bahçe, geniş alanda Gaziantep’in bitki varlığının yanı sıra Türkiye ve dünyadan pek çok farklı bitki türüne de ev sahipliği yapar. Böylelikle bitkilerin gen kaynağı meydana getirilirken ziyaretçilerin de küresel ölçekteki bitki varlığını tanıması amaçlanmıştır. Hatta bu kapsamda Gaziantep Belediyesi tarafından ilk, orta ve yüksek öğretim öğrencilerine burada belirli eğitimler düzenlenir. Bahçede bitkilerin tür, cins ve anavatan gibi doneleri gerekli ölçekte tanıtılır. Bilgilendirici pek çok etiketle betimlenen bitkilerle dolu olan bahçede, nesli tükenmekte olan bazı türler de korunup çoğaltılıyor. Hatta bu işlem Botanik Bahçe’nin öncelikli hedefleri arasında yer alır. Yeşilin her tonunun en güzel ahenklerle bir araya geldiği Botanik Bahçe, Gaziantep’teki yerli ve yabancı turistlerin en çok doğayla iç içe hissettiği ve en çok fotoğraf çekmek istediği mekanlar arasındadır. Gül bahçesinde renk cümbüşünün ziyaretçileri alıp götürücü etkisiyle bilinen bu bahçe, en güzel ve en pahalı parfümlerin bile esanslarından güzel kokularıyla da kalıcı hafızada yer edici bir özelliğe sahiptir. Malumunuz, insan hafızasında en son unutulan olgu kokudur çünkü. Osmanlı bahçesinde Türk tarihinden günümüze taşınmış görsel zarafet, zen bahçesinde uzak doğunun mistik bitkileri, su bitkileri bahçesinde apayrı bir estetik şölenin söz konusu olduğu Botanik Bahçe’de, güzelliğe yapılan vurguların yanı sıra tıbbi ve endemik bitkiler de dikkat çeker. Bununla birlikte alandaki Japon Bahçesi de misafirlerine farklı bir konseptte eşsiz bir deneyim sunar.

Botanik BahçeBotanik BahçeBotanik BahçeBotanik Bahçe

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 06:55

  Kent merkezinde Türkiye'nin en büyük parkı olan 100. Yıl Parkı içinde pek çok park, yürüyüş yolları, çocuk parkları, spor alanları, kafeler ve heykeller yer alıyor. Bu parkın bir bölümünü oluşturan Kavaklık Parkı içinde Botanik Parkı bulunuyor.

 • ySB2zOMQ
  25.03.2022 13:21

  Pazar günleri açık mı ?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota