Yeni Şehir Şemaki Evi Müzesi - GeziBilen

Yeni Şehir Şemaki Evi Müzesi

Yeni Şehir Şemaki Evi Müzesi

Bursa içinde yer alan Yenişehir Şemaki Evi Müzesi, Şemakizade ailesi tarafından yaptırılır. Bu aile, İran’daki Semah isimli kasabadan Bursa’ya yerleşir. Yapıda yer alan kalem işi süslemeler göz alıcıdır. Bu süslemelerin 19’uncu yüzyıla ait olduğu saptanır. Türkistan kökenli bir aile olan Şemakizade ailesi burayı uzunca süre kullansa da bir noktadan sonra ciddi anlamda yıpranır. Buranın mülki hakları, 1945 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınır. Geleneksel yapısından dolayı kıymetli olan bina 1991 senesinde artık bir müzeye dönüştürülür. Müzeye dönüştürülürken gerçekleştirilen onarım çalışmalarında, evin özgün dokusu korunur. Bu anlamda müze aynı zamanda etnografik bir niteliğe sahip olur. Toplamda iki katlı olan tarihi yapının üst bölümünde oldukça büyük bir oda bulunur. Buranın duvar kısımlar horasan ile sıvanır. Aynı zamanda dolap kapaklarında Sarayburnu ve Kız Kulesi gibi figürler dikkat çekicidir. Her iki katta da ahşap döşemeler bulunur. İkinci katta aynı zamanda bir ‘Sergah köşkü’ adı verilen özel bir alan dikkat çeker. Bu bölümde evin genç kızları ile komşu kızları sohbet eder ya da el işi işler. Bu evin en ilginç özelliklerinden birisi de yapımında hiçbir şekilde çivi kullanılmamasıdır. Evin zemin bölümünde kiler, mutfak ve taşlık dışında iki adet kışlık oda sizi karşılayacaktır. Üst kata çıkmak için mutfak bölümüne yer alan ahşap merdivenleri kullanabilirsiniz. Müzenin bahçe kısmında olduğu aktarılan hamam, günümüze ulaşamaz. Bu bahçe bölümüne bakan kısımda revak biçiminde olan kemerli yapıların dışa doğru açıldığı görülür. Yenişehir Şemaki Evi Müzesi, Pazartesi dışında her gün ziyaret edilebilir. Saat 08:00 ile 17:00 arasında açık olan müze ve Bursa şehir merkezi arasında yaklaşık olarak 55 kilometrelik bir mesafe bulunur.

Yeni Şehir Şemaki Evi MüzesiYeni Şehir Şemaki Evi MüzesiYeni Şehir Şemaki Evi MüzesiYeni Şehir Şemaki Evi Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:00

  İran'ın Şemah kasabasından Anadolu'ya gelerek Yenişehir'e yerleşen Şemaki ailesi tarafından tahminen 18.yüzyılda yapılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota