Gürcü Kapı (Aliağa) Camii

Gürcü Kapı (Aliağa) Camii

Gürcü Kapı (Aliağa) Camii

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan doğa, tarih ve kültür şehri Erzurum’a yolu düşenler; büyülü bir yolculuğa çıkıyor. Tarihi ve sanat eserleri bakımından oldukça zengin olan binlerce yıllık şehir, her yıl yurt içinden ve yurt dışından sayısız turisti ağırlıyor. Bu kapsamda şehrin merkezindeki Yakutiye ilçesinde bulunan Gürcü Kapı (Aliağa) Camii, tarih severler açısından gözde lokasyonlardan sadece biri. Erzurum'da görev yapmış Yeniçeri Ocağı Ağaları’ndan Zakreci Ali Ağa tarafından 1608 yılında yaptırılan tarihi yapı, özellikle 2 Haziran 1859 depreminde büyük yaralar alsa da günümüze kadar ulaşabilmiş. Zarar gören yapının restorasyonunu belgeleyen kitabe, sivri kemerli kapı alınlığı üzerinde görülebiliyor. Erzurum'un en matemli camilerinden biri olan Gürcü Kapı (Aliağa) Camii, depremler nedeniyle gördüğü zararlara rağmen her seferinde tekrar ayağa kalkarak günümüze kadar ulaşmış Osmanlı eserlerinden özetle… Caminin batısında bulunan kahvehane işletmeleri vatandaşların namaz öncesi beklemelerine olanak sağlarken, namaz çıkışlarında Erzurum’un geleneksel ürünlerini tanıtan seyyar satıcıların sesi sokaklarda yankılanıyor. Osmanlı mimari özelliklerine sahip olan Gürcü Kapı (Aliağa) Camii, yaklaşık 400 yıldır Erzurum'da hizmet veriyor.

Gürcü Kapı (Aliağa) CamiiGürcü Kapı (Aliağa) CamiiGürcü Kapı (Aliağa) CamiiGürcü Kapı (Aliağa) Camii

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:13

  Gürcü Kapı Ali Ağa Camisi, Erzurum'da görev yapmış Yeniçeri Ocağı ağalarından Zakreci Ali Ağa tarafından 1608 yılında yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler