Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi - GeziBilen

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Şehir merkezi ile yürüme mesafesinde olan Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne yerli ve yabancı turistler oldukça ilgi gösteriyor. Müze, 13 Haziran 1971 senesinde etnografya alanı ile beraber açıldı. Arkeoloji Müzesi, içerisinde daha çok Prehistorik dönemden izleri ziyaretçilerine sunuyor. Diğer yandan elbette Bizans, Roma ya da Yunan dönemlerine ait eserler de müzeye renk katıyor. Para koleksiyonları ve cam kapların olduğu bölümler, özel olarak ilgi çekiyor. Müzenin giriş kısmının hemen sağ tarafında, tümülüs kazılarını yansıtan bir pano yer alır. Bu kazıların o dönem Atatürk’ün emriyle gerçekleştiği söylenir. Sol bölümde ise Trakya’daki antik yerleşimlere dair kapsamlı bir harita göze çarpar. Bahçe alanında Roma döneminden bazı dolmen ya da lahitler ön plandadır. Ayrıca Osmanlı döneminden kalmış pek çok mezar taşı bu alanda sergilenir. Osmanlı’daki su kültürü sembolik olarak buradaki kuşluk ve havuzlara yansır. Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergiler, Paleontolojik döneme ait fosiller ile başlar. Yaklaşık 30 milyon yıl öncesine ait pek çok fosil bu bölümde tutulur. Kalkolitik döneme ait pişmiş toprak ya da taş kalıntıları, büyük ölçüde Hacılar Dolmeni kazısında ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca törensel kaplar, Tunç-Demir Çağı’na ait kanıtlar olarak değerlendirilir. Müzede duvar boyunca; yazıtlar, mimari parçalar ve steller sergilenir. Vitrin kısımlarında daha çok süvari steller bulunur. Ayrıca pişmiş topraktan yapılan kadın başları, bu alanlarda teşhir edilir. Müzenin bir de kaçak eserler vitrini isimli ilginç bir köşesi vardır. Bu alanda daha önce yurt dışına kaçırılmak üzereyken yakalanan eserler sergilenir. Dönemin en büyük kabilelerinden biri olan Odrislerin Edirne içinde kurdukları yerleşimden kala çömlek parçalarına, el değirmenlerine, taş baltalarına tanıklık etmeniz mümkündür. Yine aynı şekilde duvar alanlarında Roma döneminden kalan irili ufaklı heykelleri inceleyebilirsiniz.

Edirne Arkeoloji ve Etnografya MüzesiEdirne Arkeoloji ve Etnografya MüzesiEdirne Arkeoloji ve Etnografya MüzesiEdirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  09.08.2022 06:52

  Edirne merkezde Selimiye camii karşısında yer alıyor. Müze kart geçerli. Şehir geleneğine ait eserlerin bulunduğu müzelerden biri.

 • rumeysacakmakk
  10.11.2022 11:09

  Müze kart geçiyor dimii

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota