Cem Sultan Türbesi

Cem Sultan Türbesi

Cem Sultan Türbesi

Cem Sultan Türbesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesi, Muradiye mahallesi sınırları içerisinde yer alır.

İstanbul’u fethi ile Fatih unvanını alan Fatih Sultan Mehmet’in küçük oğlu olan Cem Sultan, 1481 yılında babasının vefatı üzerine Bursa’da kendi imparatorluğunu ilan eder. 18 gün süren hükümdarlığı süresince kendi adına para bastıran ve ağabeyi II. Bayezid ile arasındaki taht kavgaları neticesinde uzun yıllar Avrupa’ya sürgün edilir.

1495 yılında İtalya’da sürgündeyken vefat eden Cem Sultan’ın naaşını ağabeyi II. Bayezid kendi topraklarına defnedilmesini ister. Bunun üzerine Cem Sultan’ın naaşı 1499 yılında İtalya’dan Osmanlı topraklarına getirilir ve bugünkü yerine defnedilir.

Her kenarı 7 metre uzunluğundaki bir altıgen biçime sahip olan Cem Sultan Türbesi, bilhassa iç kısımdaki bezemeleri ile oldukça ihtişamlıdır. Bursa’daki Türk mimarisinde yaygın olarak görülen tuğla ve taşın inşaat sırasında yapı malzemesi olarak kullanıldığı türbedeki duvarlarda iki sıralık tuğla kuşaktan sonra tek sıralık taş gelmektedir. Bu katmanların arasında da dikine koyulmuş tek bir tuğla bulunmaktadır.

İki yan duvarında da pencerelere yer verilen türbede, kubbe kasnağının üzerinde dahi pencere açıklığına rastlandığından yapının içerisi oldukça fazla güneş alır. Ancak bu türbeyi Türk mimarisi ve Türk sanatı bakımından ayrı kılan kuşkusuz iç mekan bezemeleridir. Duvarlar, pencereler ve hatta üst sövelerin hizasına kadar süslemelerde firuze renkli çiniler kullanılmıştır. Öte yandan az sayıda da olsa lacivert renkli çinilere yer verilmiştir.

15’inci yüzyılın Türk iç mekan bezeme sanatının en nadide örneği olan Cem Sultan Türbesi, gerek mimari gerekse tarihi önemi bakımından her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin Bursa’da ziyaret ettiği noktalar arasında yer almaktadır.

Cem Sultan TürbesiCem Sultan TürbesiCem Sultan TürbesiCem Sultan Türbesi

Yorumlar

 • emiresltn
  11.07.2023 09:37

  Hayatı ihtirasla dolu bir sultan Cem sultan çok güzeldi

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:47

  Arkadaşlar bazı türbelerin kubbesindeki bir üçgen var içi siyah beyaz genelde. O üçgenin anlamini bilen var mı ?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler