Fatih Sultan Mehmet Türbesi - GeziBilen

Fatih Sultan Mehmet Türbesi

Fatih Sultan Mehmet Türbesi

Kabul edileceği üzere Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un kaderini değiştiren isimlerin başında gelir. II. Mehmet olarak da anılan Fatih Sultan Mehmet Osmanlı’nın yedinci padişahıdır. 1432 senesinde doğan Fatih Sultan, 1451 ve 1481 seneleri arasında hüküm sürer. Genç yaşta İstanbul’u fethetmesi aradan geçen yaklaşık 600 yıla rağmen hala hayranlıkla anılmasını sağlar.

Kendisi vefat ettikten sonra bu durum bir süre saklanır. Fatih’in öldüğünün öğrenilmesi ile beraber İstanbul’da yoğun bir kaos başlar. Özellikle gayrimüslimlerin ev ve dükkanlarına saldırılar gerçekleştirilir. İnsanlar bağlı oldukları isimleri tahta çıkarmak adına çatışırken Fatih Sultan Mehmet’in naaşı saray içerisinde bir odada bekletilir.

Fatih Sultan Mehmet Türbesi, Fatih Camii’nin avlusunda yer alır. Tarihi türbe 18’inci yüzyılın ortalarında meydana gelen bir deprem neticesinde ciddi anlamda zarara uğrasa da kısa süre içinde onarılır. Kimi görüşlere göre bu tamirat esnasında türbenin yeri değiştirilir. Türbe, aynı yüzyılın sonlarına doğru bu defa Cibali yangınından olumsuz etkilenir. O dönem yenilenen sanduka büyük bir Kâbe örtüsü ile örtülür. Aynı şekilde yenilenmiş olan kapının üzerine de bir onarım kitabesi yerleştirilir. Oldukça önem verilen türbe ile alakalı onarım çalışmaları son olarak 1918 ve 1953 senelerinde gerçekleştirilir. Abdülaziz döneminde yapılan onarımlarda ise daha çok süslemeler yenilenir.

Fatih Sultan Mehmet Türbesi, sekiz köşeli etkileyici bir plana sahiptir. Üzerine yalnızca bir adet kubbe örter. Türbenin hemen giriş kısmında kapının üzerinde yer alan saçağı taşıyan bir sundurma dikkat çeker. Bu sundurmanın iki ayrı sütuna sahip olduğu görülür. Türbe bir tek Fatih Sultan Mehmet’e ait sandukadan meydana gelir. Fatih’in büyüklüğüne göre türbesinin mütevazı olduğu yorumu yapılır.

Fatih Sultan Mehmet TürbesiFatih Sultan Mehmet TürbesiFatih Sultan Mehmet TürbesiFatih Sultan Mehmet Türbesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:26

  İstanbul’u fetheden komutan olan Fatih Sultan Mehmet’in kabri burada, kendi adını taşıyan camiinin bahçesindeki türbede bulunur.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:18

  Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul'un Fatih ilçesinde II. Mehmed tarafından yaptırılmış olan cami ve külliyedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota