Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi

22.02.2021 00:18


Bulunduğu semte adını veren Muradiye Külliyesi, Bursa’nın adeta tarih mirası ilçesi Osmangazi’de konumlanır. Şehrin gelişimine büyük katkı sağlayan altıncı Osmanlı Padişahı II. Murad zamanında, 1425’te yapımına başlanan ve kısa sürede hazır hale getirilerek 1426’da açılan Muradiye Külliyesi, günümüzde sakin bir tarihi mekan şeklinde tanımlanır. Cami, hamam, eğitim esaslı bir yapı olan medrese, türbe, çeşme, imaret adı verilen yoksullara yardım amaçlı bina ve darüşşifadan oluşur. Ayrıca II. Murad’ın oğlu ve yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayarak yaklaşık 100 seneyi aşkın süre boyunca türbelerin eklendiği bilinir. Külliye içerisinde bulunan ve sonradan eklenen, iki minaresi bulunan II. Murad Camii, sade bir görünüme sahip olmasına karşın zengin iç mekan süslemeleri ile dikkat çeker. Mezarı Bursa’da bulunan son Osmanlı Padişahı II. Murad’ın türbesi, külliyenin manevi açıdan önem taşıyan ana öğeleri arasında yer alır. Kare planlı, sade bir yapı olduğunu belirtmek mümkün. Türbeleri ile tanınan Muradiye Külliyesi’nde ayrıca Şehzade Alaaddin Türbesi, Şehzade Ahmed Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi, Şirin Hatun Türbesi gibi birçok türbe ziyaret edilebilir. Yapı kapsamındaki bir diğer öğe olan II. Murad Medresesi, öğrencilerin kalabileceği odaları ve kütüphanesi ile yüksek öğrenim odağında tipik bir erken Osmanlı Dönemi yapısı. Günümüzde içerisinde küçük bir müzenin de yer aldığı sağlık merkezi şeklinde hizmet veriyor. Yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip Bursa’nın simgelerinden Muradiye Külliyesi; kent sakinleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerini manevi, kültürel ve sanatsal bir tarih yolculuğuna davet ediyor.
Muradiye KülliyesiMuradiye KülliyesiMuradiye KülliyesiMuradiye Külliyesi

Yorumlar

 • soltkb4gl7po
  12.09.2023 11:07

  Yapıldığı dönemde külliyelere ne kadar önem verildiği anlaşılıyor. Yanında bir çok önemli zatın kabirleri ile beraber camisi de çok özel yapıda farklı bir mimariye sahip.

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:43

  Osmanlı döneminden kalan harika bir mekan. Asırlık ağaçların gölgesinde muhteşem bir atmosfer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler