Şırata Gölleri

Şırata Gölleri

Şırata Gölleri

Artvin’in doğal ve kültürel zenginliklere sahip ilçesi Şavşat, sizleri az bilinen ama bilenlerin vazgeçilmez uğrak noktaları arasında yer alan Şırata Gölleri’ne davet ediyor. Yöreyi doğal bir turistik sahaya dönüştüren bu göller, güzelliği ile seyrine doyumsuzluğu garanti ediyor. Şırata Gölleri’ne ilçe sınırlarındaki Pınarlı Köyü’nden geçilerek geliniyor. Arsiyan Dağı eteklerinde konumlanan göllere doğru yola yol alırken etraftaki rüzgarla dans eden rengarenk çiçekler de görülebilir. Şırata, Gürcü dilinde ‘peynir suyu’ demek. Yöre halkı, turkuaz rengine de atıfla göle bu son derece farklı ismi vermiş. Gölün ziyaretçilerini yılın her günü ağırlayamadığını belirtelim. Çünkü kar sularının erimesiyle oluşuyor. Dolayısıyla yılın her ayı canlı değil, bazı aylar suları çekilmiş halde kalıyor. Ama yatağında göl suları dolup taşarken eşsiz bir görsellik vadediyor. Göle giriş ücretli ve az sayıda sosyal donatı da mevcut. Yürüyerek ulaşılan göl, bölgede sıklıkla görülebilen angut kuşlarıyla da tanınıyor. Keyifli birkaç saat geçirmek için Artvin’deki Şırata Gölleri seçilebilir.

Şırata GölleriŞırata Gölleri

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 14:08

  Trekking için mükemmel bir bölge aslında halen daha buraya araba yolu yapmaya çalışıyorlar bunca zamalık tecrübemden anladım ki bir yere ulaşım ne kadar kolay olursa doğa tahribatıda o kadar hızlı oluyor...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler